Σάββατο 7 Αυγούστου 2010

ΠΑΟ… για μεγάλα πράγματα!

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε και πάλι εντυπωσιακό ποδόσφαιρο αλλά ελέω διαιτητή, δοκαριού και ατυχίας δεν… κέρασε και την Μίλαν με γκολ (0-0). Δεν μέτρησε κανονικό τέρμα του Γκοβού, δοκάρι ο Νίνης. Στα πέναλτι οδηγήθηκε το ματς με τον Πετρόπουλο να αστοχεί για το τριφύλλι.
*H παρθενική εμφάνιση του Ζαν Αλέν Μπουμσόνγκ με την φανέλα του «τριφυλλιού».

*Σε σχέση με την αναμέτρηση κόντρα στην Ίντερ δύο είναι τα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα. Ο Μπουμσόνγκ στην θέση του Σαριέγκι και ο Σεϊταρίδης αντί του Βύντρα.

*Ο Κώστας Κατσουράνης φοράει το περιβραχιόνιο του αρχηγού.

*Σε κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του Σίλβερντομ.

*Σε μια γωνιά του γηπέδου όπου βρέθηκαν φίλοι του Παναθηναϊκού υπήρχαν μεταξύ άλλων και πανό κατά του Γιάννη Βαρδινογιάννη ζητώντας την πώληση της ΠΑΕ.

ΚΑΡΕ ΚΑΡΕ
1' Πρώτο σουτ για τον Παναθηναϊκό με τον Λέτο να σουτάρει από τα αριστερά και να στέλνει την μπάλα πολύ ψηλά άουτ.
2' Μεγάλη ευκαιρία για τους πράσινους με τον Σισέ να βγαίνει τετ α τετ αλλά δεν κατάφερε να «κρεμάσει» τον Αμπιάτι.
3΄ Σουτ του Νίνη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε άνετα ο πορτιέρο της Μίλαν.
7' Τεράστια ευκαιρία για τους πράσινους με τον Νίνη να σεντράρει από τα αριστερά και τον Γκοβού να πετάγεται και να κάνει την προβολή στην μικρή περιοχή της Μίλαν, αλλά ο Αμπιάτι ενστικτωδώς έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.
9' Η Μίλαν κάνει αισθητή την παρουσία της με τον Σπυρόπουλο να κάνει λάθος στην περιοχή αλλά ο επερχόμενος Οντουαμάντι πλάσαρε άουτ.
10' Ο Μποριέλο σούταρε δυνατά από το ύψος του πέναλτι με τον Τζόρβα να διώχνει τη μπάλα με μπουνιές.
14' Μακρινό σουτ του Μέρκελ, δεν ανησύχησε ο Τζόρβας.
16' O Σισέ βρέθηκε στο κέντρο της περιοχής της Μίλαν, πάσαρε στον Νίνη αλλά ο νεαρός μέσος από πλάγια σούταρε με το αριστερό άουτ.
27΄ Ωραία εκτέλεση φάουλ του Λέτο από τα αριστερά, πετάχτηκαν στην μικρή περιοχή οι Καντέ - Κατσουράνης αλλά κανείς δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.
28' Σύγχυση στην περιοχή της Μίλαν έπειτα από κόρνερ του Λέτο. Ο Κατσουράνης έκανε την προβολή ένα μέτρο μακριά από την εστία αλλά η μπάλα σταμάτησε στον Αμπιάτι.
33' Ο Μέρκελ έκανε το σουτ αλλά ο Καντέ πρόλαβε και έβαλε την προβολή διώχνοντας σε κόρνερ.
44' Εξαιρετική μπαλιά του Γκοβού στον Σισέ με τον Γάλλο επιθετικό να βγαίνει μόνος του απέναντι στον Αμπιάτι αλλά το σουτ του απέκρουσε ο τερματοφύλακας των Μιλανέζων.
45΄ Παρόμοια φάση με το Νίνη αυτή τη φορά να δημιουργεί, τον Σισέ να σουτάρει στην κίνηση αλλά το γκολ που πέτυχε ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου

46΄ Ο Καρνέζης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Τζόρβα και ο Μπονέρα του Τιάγκο Σίλβα. Στην πρώτη φάση του δεύτερου ημιχρόνου ο Φλαμινί έπιασε το σουτ με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
50' Δοκάρι για τον Παναθηναϊκό. Τρομερή κούρσα του Σισέ από τα αριστερά με τον Γάλλο περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του, να μπαίνει στην περιοχή της Μίλαν και να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Νίνη, αλλά ο μέσος του τριφυλλιού έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι των Ιταλών. Διαμαρτυρίες από τους πράσινους που υποστηρίζουν πως η μπάλα πέρασε τη γραμμή όταν έσκασε κάτω μετά το δοκάρι.
54' Καθαρό γκολ για τον Παναθηναϊκό αλλά δεν το μέτρησε ο διαιτητής. Ο Κατσουράνης έκανε την κάθετη μπαλιά στον Σισέ που βγήκε μόνος του απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά το σουτ του αποκρούστηκε. Στη συνέχεια της φάσης, ο Λέτο σούταρε άψυχα, αλλά ο Γκοβού που βρέθηκε στην τροχιά της μπάλας την έστειλε μέσα στην εστία αλλά ο διαιτητής δεν το μέτρησε.
55' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους πράσινους με τον Σισέ να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
55' Κίτρινη κάρτα στον Λέτο για διαμαρτυρία.
70' Ο Ζιλμπέρτο Σίλβα γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή για τον Μπουμσόνγκ αλλά ο Γάλλος με προβολή έστειλε την μπάλα στα χέρια του Αμέλια.
74' Ο Βύντρα με συρτή σέντρα από τα δεξιά βρίσκει ανενόχλητο τον Μαρίνο λίγο πιο μπροστά από το σημείο του πέναλτι αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει αφού η μπάλα πέρασε κάτω από τα πόδια του.
75' Μακρινό σουτ του ο Βύντρα με την μπάλα να γλύφει το οριζόντιο δοκάρι.
84' Διακοπή στον αγώνα καθώς στον αγωνιστικό χώρο μπήκε ένας... εισβολέας.
86' Κεφαλιά του Μπερέτα μπλόκαρε ο Καρνέζης.
90+3' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.