Σάββατο 4 Σεπτεμβρίου 2010

Ορεξάτος ο Γκαρσία!

Ορεξάτος εμφανίστηκε ο Λουίς Γκαρσία σκοράροντας στη φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Ανφιλντ ανάμεσα σε αστέρια του παρόντος και του... παρελθόντος της Λίβερπουλ και της Εβερτον προς τιμήν του Τζέιμι Κάραγκερ.

Ο άσος του Παναθηναϊκού άνοιξε το σκορ για τους Reds μόλις στο 2ο λεπτό στη νίκη με 4-1, ενώ στη συνέχεια είχε ευκαιρία και για άλλο γκολ, με τους Στίβεν Τζέραρντ, Τζο Κόουλ, Μάικλ Οουεν, Εμίλ Χέσκεϊ, Ντάνι Μέρφι και Γέρζι Ντούντεκ να τον πλαισιώνουν μεταξύ άλλων.

Μάλιστα, ο Τζέραρντ είχε ζητήσει ειδική άδεια από τον Φάμπιο Καπέλο προκειμένου να αγωνιστεί στη συγκεκριμένη αναμέτρηση, καθώς η Εθνική Αγγλίας έχει υποχρεώσεις για τα προκριματικά του Euro 2012. Ο αρχηγός της Λίβερπουλ αγωνίστηκε σε όλον τον αγώνα με τη Βουλγαρία (4-0 για τα Λιοντάρια) την Παρασκευή (3/9), ενώ την Τρίτη (7/9) θα αγωνιστεί και απέναντι στην Ελβετία.

Φυσικά, μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κάραγκερ που στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σκόραρε για τη Λίβερπουλ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, ενώ στο 62` εκπλήρωσε το παιδικό του όνειρο πετυχαίνοντας γκολ και για την Εβερτον, όταν δεν επέτρεψε στον Γιακούμπου Αγιεγκμπένι να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισαν τα Ζαχαρωτά, κάνοντάς το ο ίδιος!

Είχε προηγηθεί το γκολ του Τζο Κόουλ για τους Reds στο 60`, ενώ ο Εκλεστόουν διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στο 70` μπροστά στους 35.631 θεατές που βρέθηκαν στο Ανφιλντ.