Σάββατο 18 Σεπτεμβρίου 2010

Η ιστορία επαναλήφθηκε...

Η ιστορία επαναλαμβάνεται πότε σαν φάρσα και πότε σαν τραγωδία, λέει το ρητό, με τους πράσινους να το επιβεβαιώνουν ως προς το δεύτερο σκέλος, αυτό της τραγωδίας, αφού για δεύτερη σερί χρονιά πετάνε δύο βαθμούς στην Καβάλα (2-2). Δύο αλλαγές από τον Νιόπλια
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με δύο νέα πρόσωπα σε σχέση με την αναμέτρηση του Καμπ Νου, καθώς οι Κατσουράνης, Σιμάο έμειναν στον πάγκο και στις θέσεις τους ξεκίνησαν οι Καραγκούνης και Νίνης. Οι υπόλοιποι εννιά ήταν οι αναμενόμενοι, ήτοι ο Τζόρβας στο τέρμα, οι Μαρίνος, Καντέ, Μπουμσόνγκ, Βύντρα στην άμυνα, ο Ζιλμπέρτο αμυντικό χαφ, οι Λέτο-Γκοβού στα δύο φτερά και ο Σισέ στην κορυφή της επίθεσης. Από την πλευρά του ο Ντράγκαν Οκούκα, που δεν είχε στην διάθεσή του, τους πράσινους Γκαλίνοβιτς-Σιόντη, παρέταξε την Καβάλα με τους Βαγιέχο, Πετκάκη, Ντουγκλάο, Τόμασιτς, Οικονόμου στην άμυνα, τους Ντιέ, Καρντόσο αμυντικά χαφ και τους Ουνουάτσι, Αμπντούν, Βουτσίσεβιτς πίσω από τον προωθημένο Νταρσεβίλ.

Γρήγορο προβάδισμα και μετά...
Ο Νιόπλιας είχε ζητήσει ένα γρήγορο γκολ από τους παίκτες του και αφού πέρασε το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο, οι πράσινοι έκαναν πράξη την επιθυμία του. Από κλέψιμο του Ζιλμπέρτο, ο Νίνης έγινε κάτοχος της μπάλας και με μπαλιά ακριβείας βρήκε τον Σισέ, ο οποίος κοντρόλαρε με το δεξί και σούταρε με το αριστερό γράφοντας το 0-1 για τον Παναθηναϊκό. Ο Λέτο (14') και ο Νίνης (18') είχαν από μία ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματα του τριφυλλιού και μετά επήλθε το... χάος!

...κατέβηκαν οι διακόπτες
Ο... διακόπτης των πρασίνων έπεσε ανεξήγητα μετά το 25', όπου η Καβάλα κυριάρχησε στο γήπεδο και αφού απείλησε τρεις φορές (25' σουτ του Ονουάτσι σε κόρνερ ο Τζόρβας, 26' σουτ του Πετκάκη και κεφαλιά του Ντουγκλάο στο οριζόντιο δοκάρι) από ολέθρια λάθη του Τζόρβα και της άμυνας πέτυχε δύο τέρματα σε διάστημα 3 λεπτών γυρίζοντας "τούμπα" την αναμέτρηση.

Διπλό δοκάρι και ανατροπή οι Αργοναύτες
Στο 30' από φάουλ του Αμπντούν, ο Τζόρβας παίζει την... κολοκυθιά στο "βγαίνω-δεν βγαίνω" και ο Ντουγκλάο που πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους ισοφάρισε με κεφαλιά σε 1-1. Τρία λεπτά αργότερα, ο Οικονόμου από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα και ο Νταρσεβίλ με κεφαλιά ψαράκι, πρόλαβε τον Καντέ και έβαλε μπροστά στο σκορ (2-1) την Καβάλα!

Οι μεν πελαγοδρομούσαν, οι δε πετούσαν
Οι πράσινοι... πελαγοδρομούσαν στο γήπεδο και οι Αργοναύτες έχασαν κι άλλη ευκαιρία στο 44' όταν ο ανενόχλητος Βουτσίτσεβιτς έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά άουτ, για να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με 7-3 τελικές φάσεις για τους γηπεδούχους και τον Νιόπλια να ετοιμάζει να περάσει στο τερέν τον Λουίς Γκαρσία, αφού το αρχικό του πλάνο πήγε περίπατο...

Γκαρσία αντί Γκοβού και Ιωαννίδης αντί Μαρίνου
Πράγματι, με την έναρξη της επανάληψης, ο ισπανός παίρνει τη θέση του Γκοβού στην ενδεκάδα του Τριφυλλιού, με τους πράσινους να μπαίνουν δυνατά ψάχνοντας την ισοφάριση. Στο 56' προχωράει και ο Οκούκα στην πρώτη του αλλαγή με τον Ογκμπέτσε να περνάει αντί του σκόρερ Νταρσεβίλ, ενώ ο Νιόπλιας στο 60' βάζει τον Ιωαννίδη (αριστερά), αντί του Μαρίνου, με τον Βύντρα να πηγαίνει δεξί μπακ.

Ο Παναθηναϊκός πίεζε στους Αργοναύτες, αλλά το σουτ του Βύντρα στο 57', η κεφαλιά του Γκαρσία στο 63', το σουτ του Νίνη στο 65' και το σουτ του Γκαρσία στο 66' περνάνε ανεκμετάλλευτα. Στον αντίποδα, η Καβάλα, παρά την... αναποδιά με τον Πετκάκη (έγινε αναγκαστική αλλαγή) προσπάθησε να κάνει τη... ζημιά με τον Αμπντούν στο 68', αλλά ο Τζόρβας μπλόκαρε τη μπάλα.

Ο Νιόπλιας "ανακάτεψε την τράπουλα" εκ νέου, βάζοντας μέσα τον Κατσουράνη στο 72', αντί του Μπουμσόνγκ, με τον Ζιλμπέρτο να γυρνάει σε θέση στόπερ και τον Κατσούρ να πηγάνει στα χαφ με οδηγίες να πατάει στην αντίπαλη περιοχή. Στο 74' ο Γκαρσία από ευνοϊκή θέση δεν μπορεί να ισοφαρίσει, μετά από ωραίο συνδυασμό των Λέτο και Ιωαννίδη, με την Καβάλα δύο λεπτά αργότερα να χάνει τεράστια διπλή ευκαιρία για να καθαρίσει τη νίκη, αφού ο Ονουάτσι αρχικά και ο Ογμπέτσε στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Τζόρβα!

Στο 79' από σέντρα του Λέτο, ο Σισέ πηδώντας στον... θεό νικάει τους αμυντικούς και τον Βαγιέχο, ισοφαρίζοντας όπως πέρυσι σε 2-2 για τους πράσινους.