Δευτέρα 25 Οκτωβρίου 2010

««Αυτοκτόνησε» στη Βούλα»

Έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του ο Παναθηναϊκός στην αναμέτρηση με τον Πρωτέα στη Βούλα. Οι «πράσινες», αν και είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, υπέστησαν μια απίστευτη «καθίζηση» στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα να ηττηθούν και μάλιστα με διψήφια διαφορά (57-46). Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι το 30’ το «τριφύλλι» είχε δεχθεί μόλις 29 πόντους, ενώ μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Βούλας σημείωσε 28(!).

Οι παίκτριες του Γιάννη Γερεουδάκη με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ που κατέληξαν σε εύκολα καλάθια, αλλά και την καλή άμυνα, κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Όταν μάλιστα στη δεύτερη περίοδο «ζεστάθηκε» και η Μαρτζινεάν, ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 10-0 και προηγήθηκε με 26-13 (14’).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, τα πρώτα προβλήματα στην επίθεση έκαναν την εμφάνισή τους και όπως αποδείχθηκε ήταν προάγγελος για το τι θα επακολουθήσει. Οι «πράσινες» σκόραραν μόλις τρεις πόντους στα πρώτα οκτώ λεπτά της τρίτης περιόδου, ωστόσο με την αποτελεσματική άμυνα που έπαιξαν σε εκείνο το διάστημα, δεν επέτρεψαν στις γηπεδούχες να κάνουν το παιχνίδι τους και διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας. Ο Παναθηναϊκός με γκολ φάουλ της Ζικυρίδου προηγήθηκε με 39-27 στο 29’, αλλά από εκεί και έπειτα ήταν σαν να… εξαφανίστηκε από το παρκέ.

«Μπλακ άουτ» στο τέταρτο δεκάλεπτο

Το επιθετικό πρόβλημα που αντιμετώπισαν οι «πράσινες» στο δεύτερο ημίχρονο, έγινε πολύ πιο έντονο στο τέταρτο δεκάλεπτο, γιατί πολύ απλά ο Πρωτέας βρήκε τον τρόπο να βάλει την μπάλα στο καλάθι. Συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στην εξαιρετική Έμιλι Φοξ, η οποία ουσιαστικά πήρε το παιχνίδι πάνω της και με 13 πόντους στην τελευταία περίοδο συνέβαλε τα μέγιστα για την ανατροπή.

Από την άλλη, η Μαρτζινεάν ήταν εμφανώς εκτός αγώνα στο δεύτερο μέρος (σημείωσε μόλις έναν πόντο), η Λαρίσα Ουίλιαμς δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να κάνει αισθητή την παρουσία της, ενώ η Ντερέβγιανικ χρεώθηκε γρήγορα με φάουλ και δεν μπόρεσε να δώσει βοήθειες στο σκοράρισμα, κάτι που ισχύει βέβαια και για τις υπόλοιπες «πράσινες». Η ομάδα της Βούλας ισοφάρισε σε 40-40 στο 34’ και από εκεί και πέρα επέβαλε πλήρως τον ρυθμό της, αφού οι «πράσινες» έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, ενώ και η άμυνά τους δεν ήταν πλέον αποτελεσματική.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 21-31, 29-39, 57-46.

ΠΡΩΤΕΑΣ (Παπαπέτρου): Βαλέτα 1, Φοξ 22 (1), Μπαρμπερίδου 14 (2), Κασάπογλου 4, Αστραντίνη 3 (1), Τσέρου 1, Έλις 12, Νικολοπούλου, Γριμπαβιώτη, Τσουμάνη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γερεουδάκης): Βλάνη 5 (1), Χαλιβελάκη 9, Ουίλιαμς, Παντέλη 3, Δάφκου 5 (1), Ζικυρίδου 5, Ντερεβγιανικ 6, Μαρτζινεάν 13.