Σάββατο 16 Οκτωβρίου 2010

"Κατά Λουκά Ευαγγέλιο" συνέχεια...

Με φόρα από την Κρήτη και με εξίσου την ίδια αποφασιστικότητα μπήκε στο τερέν του ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, ο οποίος από τα πρώτα δευτερόλεπτα του ντέρμπι έδειξε ποιος θα είναι το αφεντικό! Η μεσαία γραμμή του ΠΑΟΚ μπορεί να βρισκόταν σε ισορροπία με την αντίστοιχη του "τριφυλλιού" ωστόσο όπως φάνηκε δεν ήταν αρκετή να περιορίσει τις ορέξεις των νταμπλούχων Ελλάδας.

Υστερα από σωρεία ευκαιριών στην εστία του Κρέσιτς, η άλλοτε "Αχίλλειος Πτέρνα" του Παναθηναϊκού, Λουκάς Βύντρα, έδειξε τον δρόμο της νίκης. Στο 20ο λεπτό, ο πολυσύνθετος αμυντικός βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, έπιασε ένα φοβερό διαγώνιο σουτ, "καρφώνοντας" την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κρέσιτς!

Ο μεταμορφωμένος, με την έλευση του Νιόπλια, Βύντρα έχει εξελιχθεί σε πολύτιμη μονάδα του Παναθηναϊκού, ενώ χαρακτηριστικό είναι πως στις δύσκολες στιγμές του ντέρμπι, ήταν παρών καθαρίζοντας τις φάσεις. Μάλιστα, το γκολ του Ελληνα διεθνή είναι ξεχωριστό καθώς ανοίγει μια παράδοση με τον ΠΑΟΚ, καθώς πέρυσι είχε φιλοδωρήσει τον "δικέφαλο" και πάλι στο ΟΑΚΑ με δύο γκολ.

Στον αντίποδα, ο ΠΑΟΚ έκανε αισθητή την παρουσία του μόλις σε δύο φάσεις και συγκεκριμένα μετά από δύο αμυντικά κενά του "τριφυλλιού" στον άξονα. Η πρώτη καταγράφηκε στο 11', όταν Μουσλίμοβιτς και Βιεϊρίνια συνεργάστηκαν ωραία, ο τελευταίος βγήκε "φάτσα" με τον Τζόρβα, αλλά άνοιξε πολύ την μπάλα προς τα δεξιά και η ευκαιρία χάθηκε για τους Θεσσαλονικείς! Η δεύτερη, ήταν στο 34' όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τζόρβας έκανε άστοχη έξοδο, αλλά η κεφαλιά που έπιασε στο δεύτερο δοκάρι ο Κοντρέρας κόντραρε στο σώμα του Βύντρα και απομακρύνθηκε.

Και όλα αυτά στην κόντρα, την ίδια στιγμή που ο Παναθηναϊκός "κεραυνοβολούσε" τα γκολπόστ του ΠΑΟΚ, όπου θα μπορούσε να διευρύνει το σκορ σε δύο μεγάλες φάσεις. Το γκολ του Βύντρα δεν ανέκοψε τον ρυθμό των "πρασίνων", και λίγα λεπτά αργότερα θα μπορούσαν να θέσουν τις βάσεις για τη νίκη.

Στο 28ο λεπτό, ο Καραγκούνης έβγαλε όμορφα τον Σισέ σε θέση βολής από δεξιά στην περιοχή, ο Γάλλος σούταρε απευθείας στην κλειστή γωνία, αλλά η μπάλα "τράνταξε" το αριστερό δοκάρι του Κρέσιτς! Λίγα λεπτά (44') πριν το τελευταίο σφύριγμα του Τριτσώνη για το πρώτο μέρος, ο εξαιρετικός Βύντρα σέντραρε, ο Σισέ έπιασε απευθείας το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κρέσιτς έπεσε και απομάκρυνε ενστικτωδώς σε κόρνερ!

Οπως ξεκίνησε στο πρώτο μέρος η ομάδα του Νίκου Νιόπλια με ανάλογο τρόπο μπήκε και στο δεύτερο μέρος. Δηλαδή...φουριόζα! Σωστές τοποθετήσεις, κλειστοί διάδρομοι και... φαρμάκι στην επίθεση, που σε καμία περίπτωση δεν αντικατόπτριζε το σκορ μέχρι εκείνο το σημείο, ήταν η εικόνα του Παναθηναϊκού.

Μετά από μια ώρα παιχνίδι, ο Νίκος Νιόπλια διαβάζοντας πολύ σωστά το παιχνίδι, επέλεξε να βάλει στο πλευρό του Ζιλμπέρτο τον Σιμάο, και να αντικαταστήσει τον Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος δεν αντικατέστησε με επιτυχία τον Λέτο. Ο Μοζαμβίκιος αμυντικός χαφ έδωσε και τη δυνατότητα στον Κατσουράνη να παίξει πιο επιθετικά, και τον Καραγκούνη να πλαγιοκοπεί από αριστερά.

Ναι μεν σωστή κίνηση από τον 46χρονο τεχνικό, αλλά ο ΠΑΟΚ βλέποντας τον Παναθηναϊκό να προηγείται με το εύθραυστο 1-0, επιδίωξε να του κάνει τη ζημιά! Η βαθμολογική του θέση δεν του επέτρεπε να φύγει αμαχητί από το ΟΑΚΑ και αναγκάστηκε να τα παίξει όλα για όλα και να διεκδικήσει την ισοπαλία, σε αντίθεση με τους "πράσινους" που προφύλαξαν τα νώτα τους και κυνήγησαν κάτι παραπάνω μέσω αντεπιθέσεων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν τους επιθετικούς του ΠΑΟΚ μακριά από την εστία του Τζόρβα και έφτασαν στο πολύτιμο "τρίποντο" παραμονές του αγώνα με την Ρούμπιν Καζάν για το Τσάμπιονς λιγκ. Εξαίρεση που λίγο έλειψε να αλλάξει την εικόνα, ήταν η φάση του 86ου λεπτού, όταν ο Ελ Ζαρ έκανε σέντρα από τα δεξιά, ο Φωτάκης έπιασε καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Τζόρβας απομάκρυνε ενστικτωδώς σε κόρνερ, διατηρώντας το σκορ στα επίπεδα του 1-0.

Μέσα από τις κόντρες, όμως, οι "πράσινοι" θα μπορούσαν να καθαρίσουν οριστικά το ματς, αλλά ο Κρέσιτς νίκησε και πάλι σε τετ α τετ τον Σισέ. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Τριτσώνη ο ΠΑΟΚ έκανε τα πάντα να ανατρέψει το σκορ, ωστόσο οι παίκτες του Νιόπλια κατάφεραν και διατήρησαν το προβάδισμα και να παραμείνουν σε απόσταση αναπνοής από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, σε αντίθεση με τον ΠΑΟΚ που παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις και δεν αποκλείεται να υπάρξουν εξελίξεις τις επόμενες ημέρες.