Παρασκευή 29 Οκτωβρίου 2010

«Πράσινος» περίπατος

Μπροστά σε άδειες κερκίδες, ο Παναθηναϊκός πρόσθεσε τρεις βαθμούς στη βαθμολογία του την δεύτερη αγωνιστική, επικρατώντας της ΕΑΠ με 3-0 στο «Μ. Λιούγκας».

Η απουσία της τελευταίας στιγμής για τους Πατρινούς, αυτή του Βασιλή Κουρνέτα (τράβηγμα στη γάμπα) φαίνεται πως επηρέασε παραπάνω από όσο θα έπρεπε τη φιλοξενούμενη ομάδα. Η ΕΑΠ εμφανίστηκε κατώτερη των δυνατοτήτων της, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε σχέση με τον αγώνα της πρεμιέρας στην Καλαμαριά.

Το πρώτο σετ ήταν «πράσινος» μονόλογος από το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14), ο Λάππας και ο Γιορντάνοφ ήταν τα επιθετικά ατού των γηπεδούχων ενώ από την ΕΑΠ τα προβλήματα σε υποδοχή και επίθεση ήταν φανερά. Το σετ τελείωσε 25-16.

Μια από τα ίδια και το δεύτερο σετ, με τους Πατρινούς να ανεβάζουν το ρυθμό τους αλλά τον Παναθηναϊκό να έχει διαβάσει καλά το παιχνίδι, να έχει καλά στημένο μπλοκ και με τον Σάκη Ψάρρα να μοιράζει καλά το παιχνίδι στον «Μπόμπι», τον Καστάρ, που είχε ανέβει αλλά και τον Λάππα. Από την άλλη η απόδοση των ξένων ττης Πάτρας να κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα με τον Ντορνέλας μόνο να προσπαθεί να σώσει την κατάσταση. Σε καλή μέρα και οι κεντρικοί του «τριφυλλιού», Πανταλέων και Πετρέας. Το σετ ολοκληρώθηκε και αυτό γρήγορα γρήγορα με 25-19 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τρίτο σετ, η ΕΑΠ πέρασε μπροστά στο 4-6 και διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα, εκμεταλλευόμενη κυρίως λάθη των γηπεδούχων. Το τεχνικό τάιμ άουτ το πήραν οι φιλοξενούμενοι με 15-16 αλλά ο Παναθηναϊκός με εκτελεστή τον πρώην παίκτη της ΕΑΠ, Μπόγιαν Γιορντάνοφ δεν είχε πρόβλημα να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ και να «καθαρίσει» το ματς με 3-0 σετ και 25-22.

Τα σετ: 25-16, 25-19, 25-22