Κυριακή 28 Νοεμβρίου 2010

Ο Ζούμπος έκανε το... κομμάτι του

Τυπική διαδικασία- όπως αναμενόταν- ήταν για τον Παναθηναϊκό ο αγώνας με το Μαρούσι καθώς οι "πράσινοι" επικράτησαν με χαρακτηριστική άνεση 102-65 κι... έσπευσαν στα σπίτια τους να ετοιμάσουν τις βαλίτσες του καθώς εκτάκτως το πρωί της Δευτέρας (29/11) θα ταξιδέψουν για τη Μόσχα ενόψει του αγώνα με την ΤΣΣΚΑ.

Πέραν τούτων το αγωνιστικό ενδιαφέρον ήταν περιορισμένο, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού πρωταγωνιστές από την αρχή και τους αντιπάλους τους να προσπαθούν να κρατηθούν αξιοπρεπώς στο ματς. Ήδη από το 5ο λεπτό ο Παναθηναϊκός είχε ξεφύγει με 21-9 (και με τον Διαμαντίδη να έχει 10 πόντους...) ενώ από το 15' ο Ομπράντοβιτς είχε χρησιμοποιήσει τους 11 από τους 12 παίκτες του, μέχρι και το νεαρό Φώτη Ζούμπο που έκανε ντεμπούτο με την "πράσινη" φανέλα. Μόνο τον Τσαρτσαρή δεν είχε χρησιμοποιήσει ο Ομπράντοβιτς (ο διεθνής φόργουορντ είχε υποστεί ελαφρύ διάστρεμμα στον αγώνα με τη Βαλένθια)...

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά στο +22 (σκορ 42-20) από το 13' κι έκλεισε το ημίχρονο με 51-30 αλλά τα πιό... ωραία ήρθαν στο τρίτο δεκάλεπτο με το νεαρό, Φώτη Ζούμπο να κλέβει την παράσταση. Πρώτα με μιά εντυπωσιακή προσπάθεια όπου... διεκδίκησε το γκολ- φάουλ και τελικά ευστόχησε σε δύο βολές κι ακολούθως δεν... δίστασε να εκτελέσει σου τριών πόντων και να ευστοχήσει ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο +30 (σκορ 60-30) στο 21'30''... Ο 17χρονος έμεινε στο παρκέ για περίπου 10 λεπτά κι αποχώρησε 6 λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου για να αντικατασταθεί από τον Νίκολας, κερδίζοντας το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου...

Βεβαίως ο Ομπράντοβιτς τον επανέφερε στο τελευταιο πεντάλεπτο καθώς το επέτρεπαν οι περιστάσεις και ο μικρός με την απόδοσή του το... κέρδισε αυτό!

Τα δεκάλεπτα: 34-18, 51-30, 82-50, 102-65

Παναθηναϊκός: Τέπιτς 6, Περπέρογλου 14, Μπατίστ 8, Φώτσης 6, Σάτο 4, Νίκολας 9, Διαμαντίδης 11, Βουγιούκας 20, Καλάθης 3, Ζούμπος 5, Καϊμακόγλου 16

Μαρούσι: Μπόγιτς 14, Νοέας 2, Ακεψιμαϊδης, Χουέρτας 7, Χαριτόπουλος 3, Βαβάτσικος, Ουίντεν 5, Κογιαντίνοβιτς 11, Σιαμανδούρας, Κόμματος 18, Τσόντζος 1, Σεφερίδης 4