Πέμπτη 30 Δεκεμβρίου 2010

Το τρίτο δεκάλεπτο της πράσινης… τρομοκρατίας

Κόντρα στον Άρη, στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου, ο Παναθηναϊκός… πάτησε το γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και χάθηκε οριστικά κι αμετάκλητα από τα μάτια του αντιπάλου του μ’ ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 27-15.
Δεν ήταν η πρώτη φορά που συνέβη κάτι τέτοιο στη συγκεκριμένη χρονική περίοδο κάποιας αναμέτρησης του Παναθηναϊκού…

Σε 20 αγώνες σε πρωτάθλημα- κύπελλο Ελλάδας κι Ευρωλίγκα μέχρι στιγμής ο Παναθηναϊκός στα 17 υπερέχει εμφανώς των αντιπάλων του στην 3η περίοδο. Θα μπορούσαμε με… ασφάλεια να πούμε ότι πρόκειται για το «πράσινο» δεκάλεπτο!

Στις υποχρεώσεις του εντός των συνόρων, ο Παναθηναϊκός «φιλοδωρεί» τους αντιπάλους του με ένα μέσο όρο διαφοράς στο τρίτο δεκάλεπτο περίπου 10 πόντων ανά αγώνα (10,2 για την ακρίβεια) καθώς πετυχαίνει 24,8 και δέχεται 14,6.
Οι πλέον εντυπωσιακές επιδόσεις είναι το 30-15 επί του ΠΑΟΚ, το 29-15 επί του Περιστερίου και το 28-12 επί της ΑΕΚ καθώς και το 27-15 επί του Άρη, στον πρόσφατο αγώνα κυπέλλου.

Στην Ευρωλίγκα ο Παναθηναϊκός έχει «ηττηθεί» στο επιμέρους σκορ του τρίτου δεκαλέπτου σε τρία ματς: Στην πρεμιέρα στη Βαλένθια και την 5η αγωνιστική στο Μιλάνο (απ’ όπου πάντως έφυγε νικητής και στα δύο ματς) αλλά και στο «θρίλερ» με την Ολίμπια στο ΟΑΚΑ (όπου επίσης κατάφερε να επικρατήσει στην παράταση).