Τετάρτη 22 Δεκεμβρίου 2010

Με την ψυχή στο στόμα…

Ένας Παναθηναϊκός χαλαρός, άνευρος και με πολλά κενά στην άμυνα επικράτησε των Τρικάλων με 3-2 και πήρε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδος ΟΠΑΠ. Πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη για τους «πράσινους», που είχαν σκόρερ τους Λέτο, Νίνη και Βύντρα, αλλά δεν έπεισαν με την εμφάνιση τους. Το πάλεψαν οι παίκτες του Γιώργου Βαζάκα, που θα μπορούσαν να κάνουν την έκπληξη αν ήταν πιο προσεκτικοί.

Το ματς:

Οι παίκτες του Παναθηναϊκού, αν και δεν έδειχναν ιδιαίτερο ζήλο, είχαν τον απόλυτο έλεγχο στα πρώτα 45 λεπτά και δημιούργησαν δυό-τρεις καλές ευκαιρίες με τους Σισέ, Νίνη και Λέτο, αλλά η άμυνα των Τρικάλων στάθηκε στο "ύψος της" κι όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα τελείωνε με τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα. Το θέαμα ήταν κακό, με τους πράσινους να έχουν πρόβλημα στην ανάπυξη και να ψάχνουν μόνο με βαθιές μπαλιές τον Σισέ, που ήταν και πάλι μόνος στην επίθεση. Στο 44ο λεπτό όμως, οι πράσινοι με δράστη τον Σωτήρη Νίνη άνοιξαν το σκορ.

Ο νεαρός μέσος, με καταπληκτικό σουτ από τα δεξιά, νίκησε τον Τόλιο, ενώ στην επόμενη φάση, ο Λέτο έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στο τριφύλλι, με σουτ μέσα από την περιοχή. Το επεισοδιακό πρώτο ημίχρονο, έληξε με τη μείωση του σκορ από τα Τρίκαλα, χάρις σε τέρμα του Κοντογουλίδη, το οποίο έδωσε και πάλι νόημα στην αναμέτρηση.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 68ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός φάνηκε να κλειδώνει τη νίκη- πρόκριση, καθώς μετά από κόρνερ του Νίνη, ο Βύντρα έγραψε από κοντά το 3-1. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκ νέου στο 70', με τον Κόρμπο να νικά τον Καρνέζη και να δίνει ξανά το φιλί της ζωής στην ομάδα του, κάτι όμως που δεν κατάφερε να αποτρέψει το μοιραίο, δηλαδή τον αποκλεισμό για τα μαχητικά Τρίκαλα. Προβληματικός ο Παναθηναϊκός, πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και πλέον ψάχνει την ηρεμία του.