Τρίτη 11 Ιανουαρίου 2011

Το σερί στο 13

O Παναθηναϊκός μετρά 13 συνεχόμενες νίκες ως γηπεδούχος κόντρα στον Ολυμπιακό τόσο για την κανονική περίοδο όσο και για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας.
Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν για τελευταία φορά από το ΟΑΚΑ χωρίς να ηττηθούν την περίοδο 2006-2007 όταν είχαν επικρατήσει 89-84 σ' έναν αγώνα που πάντως δεν είχε ουσιαστική σημασία, καθώς ο Παναθηναϊκός είχε εξασφαλίσει την πρώτη θέση στη βαθμολογία της κανονικής περιόδου.
Απ' εκείνη τη βραδιά του Φεβρουαρίου του 2007 ακολούθησαν 13 σερί «πράσινες» νίκες στο ΟΑΚΑ και μάλιστα με μεγάλες διαφορές! Σ' αυτό το σερί των 13 νικών στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός σκοράρει κατά μέσο όρο 85,2 πόντους και δέχεται 73,9, δηλαδή φιλοδωρεί τον αντίπαλό του με διαφορά 11,3 πόντων ανά αγώνα.
Και είναι λογικό να παρουσιάζεται τόσο παραγωγικός ο Παναθηναϊκός από τη στιγμή κατά την οποία στους 7 από τους 13 αγώνες έχει πετύχει από 85 πόντους και πάνω και στους 9 από 80 πόντους και πλέον...
Το... διπλό ρεκόρ του ντέρμπι
Λόγω της σημασίας και της βαρύτητας του αγώνα της Τετάρτης, ελάχιστοι θα "προσέξουν" το αν ο Κώστας Τσαρτσαρής και ο Δημήτρης Διαμαντίδης θα πετύχουν δύο σημαντικά ρεκόρ.
Ο Τσαρτσαρής χρειάζεται μόλις τρία ριμπάουντ για να ξεπεράσει τα 1.890, στα οποία έχει "σταματήσει" ο Φάνης Χριστοδούλου, ώστε να γίνει ο 3ος καλύτερος ριμπάουντερ στην ιστορία της Α1 Κατηγορίας πίσω μόνο από τον Παναγιώτη Φασούλα και τον Στόγιαν Βράνκοβιτς.
Ο Δημήτρης Διαμαντίδης από την πλευρά του χρειάζεται τρία κλεψίματα για να κατακτήσει άλλη μια κορυφή (όπως έκανε με τις ασίστ) και να ξεπεράσει (πάλι) τον Αγγελο Κορωνιό ώστε να γίνει ο κορυφαίος παίκτης στην ιστορία της Α1 Κατηγορίας στη συγκεκριμένη κατηγορία.