Δευτέρα 17 Ιανουαρίου 2011

Μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ μπροστά σε 500 οπαδούς...

Ο Παναθηναϊκός «ξύπνησε» στο τάι μπρέικ (15-13) ενώ βρέθηκε και με 2-0 μπροστά, έριξε την πρώτη «σφαλιάρα» στην ΑΕΚ και φώναξε «παρών» στο πρώτο «ημίχρονο», αφού το δεύτερο –όπου θα κριθεί η εξάδα- θα παιχτεί στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Ηρακλή.

«Πράσινη» κυριαρχία, «κιτρινόμαυρο» άγχος

Οι «πράσινες» στα δυο πρώτα σετ μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, είχαν καλύτερα πατήματα και μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Ανά διαστήματα οι Μπλαντένοβιτς, η Μόλναρ και Μαχόν έδωσαν λύσεις στην επίθεση, παίρνοντας κρίσιμους πόντους αλλά χωρίς να λειτουργήσουν ως επιθετικό κρεσέντο. Αυτό έδινε τη δυνατότητα στην αγχωμένη ΑΕΚ να ακολουθεί στο σκορ. Μια Ένωση που όμως δεν είχε καλή υποδοχή, αφού η Κουτουξίδου αναγκαζόταν να βγει έξω από τα τρία μέτρα για τις πάσες της. Κακή εμφάνιση για άλλο ένα ματς για την Ντελ Ρίο, που αντικαταστάθηκε με την Καλαϊτζίεβα.

Ανατροπή με Κις

Με μπροστάρα την Κις, η ΑΕΚ το τρίτο και το τέταρτο σετ άλλαξε πρωταγωνιστή. Η Ένωση βελτίωσε την υποδοχή της ενώ βρήκε πολλές λύσεις επιθετικά με το «πράσινο» μπλοκ να μην αποδίδει. Ο Σπύρος Χουντουμάδης πέρασε την Ελευθερία Χατζηνίκου στο 5-10 του τρίτου σετ αλλά την… ξέχασε παραπάνω από όσο η έμπειρη πασαδόρος είναι σε θέση να βοηθήσει την ομάδα (8μήνες). Το τάι μπρέικ ήρθε γρήγορα αφού τα δυο σετ πέρασαν με το μπλοκ της Ένωσης να σκεπάζει τα φιλέ.

Μόλναρ στο τάι μπρέικ

Ο Παναθηναϊκός αφυπνίστηκε πάλι στο τάι μπρέικ με την Μόλναρ να βγάζει τα κάστανα από τη φωτιά στις τελευταίες επιθέσεις. Αυτή είναι η πρώτη ήττα για την ΑΕΚ στη φετινή περίοδο, στην επιστροφή των Παπαγεωργίου και Κουτουξίδου κόντρα στην πρώην τους ομάδα.