Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2011

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον Επίκουρο

Οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη μπήκαν μουδιασμένοι στο γήπεδο, επηρεασμένοι από τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν κατά τη διάρκεια της εβδομάδας. Έτσι, οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να ξεκινήσουν δυνατά και να πάρουν μία διαφορά τριών πόντων, την οποία διατήρησαν μέχρι τα μέσα του σετ (16-13). Κάπου εκεί όμως οι “πράσινοι” ξύπνησαν και με ένα σερί 4-0 πήραν κεφάλι στο σκορ (17-16), η διαφορά έφτασε ακόμη και στους δύο πόντους (21-19). Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να ισοφαρίσουν και το φινάλε να γίνει αμφίρροπο... Τελικά μετά απο τρία set ball οι “πράσινοι” πήραν το πρώτο σετ (27-25).
Στο επόμενο σετ, οι “πράσινοι” κατάλαβαν οτι κινδυνεύουν να χάσουν μία καθαρή νίκη και σοβαρεύτηκαν από την αρχή, με αποτέλεσμα μετά το αρχικό 3-1 του Επίκουρου, να ισοφαρίσουν και να πάρουν κεφάλι στο σκορ, το οποίο δεν έχασαν μέχρι το τέλος του σετ (25-17). Η διαφορά των 8 πόντων ήταν η μέγιστη που είχαν, μέχρι εκείνο το σημείο του παιχνιδιού.
Αν και μπήκαν καλά, στο τελευταίο σετ, οι παίκτες του “τριφυλλιού” (2-5), οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και κατάφεραν να πάρουν ακόμη και προβάδισμα στο σκορ (18-16), όμως από το 18-18 και μετά οι “πράσινοι” πήραν κεφάλι και καθάρισαν τη νίκη, με αποτέλεσμα πλέον όλο το ενδιαφέρον τους πλέον να στρέφεται στην κυριακάτικη απόφαση για τον Χριστοφιδέλη.
ΤΑ ΣΕΤ: 25-27 (29 λεπτά), 25-23 (27 λεπτά), 17-25 (26 λεπτά), 23-25 (28 λεπτά)