Σάββατο 19 Φεβρουαρίου 2011

Πρώτος και στα ...εγκλήματα!

To κανονικό γκολ του Κατσουράνη

Ο Ολυμπιακός, με γκολ του Τζιμπούρ στις καθυστερήσεις, νίκησε 2-1 τον Παναθηναϊκό και τελείωσε το πρωτάθλημα. Οι πράσινοι διαμαρτύρονται για ένα καθαρό γκολ που ακυρώθηκε και ένα πέναλτι!

Το σίγουρο είναι πως αντί να γίνει το 1-2 στο 82΄ (με το καθαρό γκολ του Κατσουράνη), έγινε το 2-1 στο 91΄ και το πρωτάθλημα βγήκε ...οφσάιντ. Μπορεί συνολικά ο Ολυμπιακός να το παίρνει δίκαια, αλλά το κρίσιμο παιχνίδι το πήρε με τα φάλτσα του Καλόπουλου.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν είδαμε πολλά πράγματα. Λίγο καλύτερος ο Ολυμπιακός, υποτονικός και κομπλαρισμένος ο Παναθηναϊκός. Το 1-0 ήρθε χωρίς ευκαιρία, με τον Ιμπαγάσα και τον Μιραλάς να στήνουν έξυπνη κομπίνα και την πράσινη άμυνα να συλλαμβάνεται κοιμώμενη στο 20΄. Μετά, μέχρι το 40΄, δεν έγιναν πολλά. Και από τότε κι έπειτα, μέχρι να λήξει το ημίχρονο, έγιναν αρκετά. Ο Παναθηναϊκός ξύπνησε, ανέβηκε, άρχισε να αναζητά τις πιθανότητές του, ο Ολυμπιακός οπισθοχώρησε και το "Καραϊσκάκη" άρχισε να αγχώνεται.

Μέσα σε ένα οκτάλεπτο (με τις καθυστερήσεις), ο Πάρντο κατάλαβε πως υπάρχουν κι αντίπαλοι και οι αντίπαλοι στο 45΄ ζήτησαν πέναλτι στη φάση του Τοροσίδη με τον Νίνη (χέρι ζήτησε ο Παναθηναϊκός, επιθετικό φάουλ είδε ο Καλόπουλος).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Με καλό Παναθηναϊκό και μαζεμένο Ολυμπιακό. Το 1-1 από τον Λέτο στο 58΄, μέσα στο παλιό του "σπίτι", τιμώρησε τον Βαλβέρδε, ο οποίος στα ντέρμπι φοβάται και τον ίσκιο του.

Μετά το γκολ ο Παναθηναϊκός είχε πλέον αέρα νικητή. Στο 72΄ άγγιξε το γκολ με το δοκάρι του Σισέ και 10 λεπτά αργότερα το πέτυχε με τον Κατσουράνη, όμως είδε τον βοηθό του Καλόπουλου να σηκώνει - ανεξήγητα - τη σημαία για οφσάιντ.

Και τελικά η νίκη πήγε σε άλλα χέρια στις καθυστερήσεις, με τον Ζαϊρί να εκθέτει την άμυνα του Παναθηναϊκού και τον Τζιμπούρ να εκτελεί, όπως και με την ΑΕΚ, τον Τζόρβα στις καθυστερήσεις. Στη φάση υπάρχουν πάλι αμφιβολίες από την πλευρά του Παναθηναϊκού, τόσο για τη θέση του Τζιμπούρ (επειδή η αμφιβολία είναι υπέρ του επιτιθέμενου, φαίνεται να καλύπτεται οριακά), όσο και για την εμπλοκή του ακάλυπτου Πάντελιτς στη φάση (ο Σέρβος δεν φαίνεται να ακουμπάει την μπάλα).

Μετά το γήπεδο έγινε αρένα. Ο Μητρόπουλος τσακωνόταν με τον Λέτο, ο Τοροσίδης αποβλήθηκε επειδή χτύπησε τον Λέτο, οι οπαδοί κυνηγούσαν τον Σισέ μετά το σφύριγμα της λήξης και τα μεγάφωνα προσπαθούσαν να δώσουν πανηγυρικό τόνο και να ηρεμήσουν το πλήθος...