Κυριακή 6 Φεβρουαρίου 2011

«Βασιλιάς» στο Περιστέρι ο Παναθηναϊκός

Η ήττα από την Κάχα Λαμποράλ στη Βιτόρια έμεινε στην… Ισπανία για τους παίκτες του Παναθηναϊκού. Το παιχνίδι με το Περιστέρι ήταν τελείως διαφορετικό από αυτό στο ΤΟΡ 16 της Ευρωλίγκα και φρόντισαν να το «καθαρίσουν» από το ξεκίνημα του αγώνα…
 Το τελικό 89-64 δείχνει από μόνο του τα όσα συνέβησαν το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και το πόσο… εύκολο ήταν το έργο του Παναθηναϊκού κόντρα στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη.
Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ηταν το σημείο που οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν ένα επιμέρους 27-10 με αποτέλεσμα να «καθαρίσουν» εύκολα το παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο το Περιστέρι προσπαθούσε να παραμείνει στο ματς χάρη στους συνεχόμενους πόντους του (για ένα ακόμα ματς) πολύ καλού Βρκιτς (15-20) αλλά η συνέχεια ανήκε εξ ολοκλήρου στους φιλοξενούμενους.
 Τέπιτς και Καλάθης οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στην επίθεση, με τον πρώτο να τελειώνει το παιχνίδι με 13 πόντους και επτά ριμπάουντ και τον Ελληνοαμερικανό πλέι μέικερ να προσθέτει άλλους 11 πόντους, να μοιράζει έξι ασίστ και να μαζεύει άλλα πέντε ριμπάουντ. Αμφότεροι ήταν οι κύριοι εκφραστές για το ξέσπασμα των «πρασίνων» αν και σημαντικές βοήθειες πήραν από τους Βουγιούκα και Περπέρογλου, οι οποίοι έβρισκαν εύκολα το δρόμο για το καλάθι του Περιστερίου.
 Στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά τους 20 πόντους (16-36) μ’ ένα 1-16 του Παναθηναϊκού για να κλείσει το ημίχρονο με 25-47. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και οι παίκτες των δύο ομάδων περίμεναν υπομονετικά τη λήξη του αγώνα. Η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς σημειώθηκε με το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 72-43!
Να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός είχε και τη συμπαράσταση 300 και πλέον οπαδών του, ενώ εκτός αγώνα είχε μείνει ο Κώστας Καϊμακόγλου, ο οποίος δεν έχει ξεπεράσει τη θλάση που τον ταλαιπωρεί. Στον αντίποδα, οι επιθετικές λύσεις του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν μηδαμινές αφού είχε αποτελέσει παρελθόν ο Μάικ Κινγκ που ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας. Εξαιρετική ήταν η παρουσία του Βρκιτς, ο οποίος (με εξαίρεση το ματς της Καβάλας) αποτελεί ένα όπλο στα χέρια του 47χρονου προπονητή.
Τα δεκάλεπτα: 15-20, 25-47, 43-72, 64-89
 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Β.Μάντζαρης 4, Ψαρόπουλος 3, Παπανικολάου 9, Μαρουγκάς, Α.Μάντζαρης, Σκοτ 3 (1/7τρ.), Τσιάκος 7(1), Πέτρουλας 2, Βρκιτς 23 (4), Λούμπι 8, Μαρίνος, Μότσνικ 5(1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 13(1), Περπέρογλου 15(1), Μπατίστ 8, Φώτσης 3(1), Σάτο 8, Νίκολας 10(2), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 3(1), Βουγιούκας 12, Καλάθης 11(1), Μπόγρης 2, Ζούμπος.