Κυριακή 13 Φεβρουαρίου 2011

O νόμος του Τζιμπρίλ

Μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι – στο δεύτερο ημίχρονο – ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 της ΑΕΚ για την 22η αγωνιστική της Super League 2010-2011 και πηγαίνει στο ντέρμπι της επόμενης εβδομάδας κόντρα στον Ολυμπιακό με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Κατσουράνης (44΄), Βύντρα (51΄) και Cisse (75΄) οι σκόρερ για το «τριφύλλι», ενώ για τους «κιτρινόμαυρους» το δρόμο προς τα δίχτυα βρήκε ο Scocco στο 58΄.

Με βασικό στόχο το μηδέν στην άμυνα παρατάχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες στο ΟΑΚΑ. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ανήκε στην Ένωση. Ο Michel στο 29΄ σούταρε από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ, για να απαντήσει ο Cisse στο 32΄, αλλά ο Saja νίκησε το Γάλλο σε τετ-α-τετ, πριν ανοίξει το σκορ στο 44΄ ο Κατσουράνης. Ο Leto έφερε με εκτέλεση φάουλ την μπάλα στην περιοχή και αυτή κατέληξε με περιπετειώδη τρόπο στον Έλληνα μέσο, ο οποίος έκανε το 1-0.

Οι «πράσινοι» ήταν καταιγιστικοί στο ξεκίνημα του β΄ μέρους. Στο 51΄ ο Cisse πήρε την μπάλα μπροστά από τη μεγάλη περιοχή του Παναθηναϊκού και μετά από προσωπική ενέργεια έβγαλε μόνο του το Βύντρα απέναντι από το Saja και αυτός πλάσαρε ιδανικά κάνοντας το 2-0, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος δε σημάδεψε σωστά μετά την πάσα του Leto. Το σουτ του τελευταίου στο 58΄ κατέληξε στα χέρια του αντίπαλου πορτιέρο. Στην εξέλιξη της φάσης ο Scocco βρέθηκε απέναντι στον Τζόρβα και δε λάθεψε μειώνοντας σε 2-1. Οι παίκτες του Jimenez βγήκαν μαζικά μπροατά στη συνέχεια, αλλά το πλήρωσαν καθώς αυτοί του Ferreira ήταν «φωτιά» στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές, στο 75΄, ο Kante μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια έδωσε την μπάλα στο Cisse και ο τελευταίος δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Σκόρερ: 44΄ Κατσουράνης, 51΄ Βύντρα, 75΄ Cisse / 58΄ Scocco
Κίτρινες: Simao, Leto / Michel, Diop, Δέλλας
Συνθέσεις
Παναθηναϊκός: Τζόρβας,Sarriegi, Kante, Βύντρα, Ιωάννίδης, Simao, Κατσουράνης, Καραγκούνης (90΄ Δημούτσος), Χριστοδουλόπουλος (77΄ Σεϊταρίδης), Leto, Cisse (86΄ Πετρόπουλος)
ΑΕΚ: Saja, Μανωλάς, Δέλλας, Jahic, Καράμπελας, Diop (76΄ Καφές), Μάκος, Michel (50΄ Scocco), Λαγός (67΄ Blanco), Λυμπερόπουλος, Baha