Τετάρτη 9 Μαρτίου 2011

Κατοστάρα με Τέπιτς

Οι πράσινοι δεν δυσκολεύτηκαν κόντρα στον Ηρακλή κερδίζοντας τον με 101-68 και έχοντας σαν κορυφαίο τον Σέρβο γκαρντ και άξιο συμπαραστάτη του, τον Νικ Καλάθη.

Αν το παιχνίδι ολοκληρωνόταν στο 25' μάλλον τα εύσημα θα τα έπαιρνε ο Ηρακλής που ήταν δώδεκα πόντους πίσω στο σκορ και παρουσίαζε μία πάρα πολύ αξιόλογη εικόνα.
Όμως από εκείνο το σημείο και μετά και με ηγέτη σε άμυνα και επίθεση τον Τέπιτς και πολύ καλό και το Νικ Καλάθη, ο Παναθηναϊκός έκανε δια περιπάτου μία ακόμα νίκη.
Ο Ηρακλής δεν κατέβηκε στην Αθήνα για να… καταστρέψει το παιχνίδι του Παναθηναϊκού και αυτό βοήθησε ώστε να δούμε από την αρχή καλό μπάσκετ.

Οι πράσινοι είχαν πάντα το προβάδισμα, αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν τόσο εύκολα. Το 9-0 έγινε 10-8, το 24-13 έγινε 33-27 και ο Ηρακλής μπορεί να μην μπορούσε να «χτυπήσει» τον αγώνα, έπαιζε ελεύθερο μπάσκετ, προσπαθούσε να τρέξει και με άμυνα ζώνης κυρίως βοηθούσε στον γρήγορο ρυθμό του αγώνα.

Είναι χαρακτηριστικό, ότι ο «Γηραιός» στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε πετύχει 41 πόντους, αριθμός που είναι πολύ μεγάλος και δεν οφείλεται τόσο στην χαλαρότητα του Παναθηναϊκού, όσο στην επιθετική δεινότητα του Κόλεμαν στο πρώτο δεκάλεπτο και κυρίως του Σμους Πάρκερ που στα πρώτα είκοσι λεπτά είχε 12 πόντους και 9 ασίστ. Κοινώς και με απλά μαθηματικά από τα χέρια του Αμερικανού είχαν προέλθει οι 30 πόντοι του Ηρακλή!

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη, είχε υπεροπλία στα ριμπάουντ (23-9) και προηγήθηκε με  47-33 στο 16’ με τους δέκα από τους έντεκα παίκτες που είχε χρησιμοποιήσει ο εορτάζων Ζέλικο Ομπράντοβιτς να σκοράρουν.

Βέβαια ο Πάρκερ δεν θα μπορούσε να παίξει στο ίδιο επίπεδο όλο τον αγώνα και όταν ο Κόλεμαν εγκλωβίστηκε και οι πράσινοι αποφάσισαν να παίξουν και άμυνα τα αποτελέσματα φάνηκαν στο… φωτεινό ταμπλό. Το 82-51 στο 29’ μετά από ένα σερί 22-3 μέσα σε πέντε λεπτά με τους Περπέρογλου, Τσαρτσαρή και Τέπιτς να κάνουν την διαφορά, φανερώνει την εικόνα του αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός είχε… τελειώσει το ματς και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς που μπαίνοντας στο γήπεδο, δέχθηκε μία ανθοδέσμη για τα γενέθλια του, μοίραζε τον χρόνο συμμετοχής με την διαφορά να αυξάνεται συνεχώς.
Παναθηναϊκός: Τέπιτς 15(2/4 τριπ., 8 ριμπ.), Περπέρογλου 14, Μπατίστ 4, Φώτσης 13, Σάτο 6, Νίκολας 6, Τσαρτσαρής 7(2), Διαμαντίδης 11(2), Βουγιούκας 11, Μπόγρης 2, Καϊμακόγλου 8(7 ριμπ.)
Ηρακλής: Πεταλωτής, Πάρκερ 17 (9 ασίστ), Δεμερτζής 5, Αγγελακόπουλος 14, Μαρμαρινός 3, Τσαλκιτζής, Πέτροβιτς 18, Δέσπος 1, Κόλεμαν 10