Τρίτη 20 Ιουλίου 2010

Παναθηναϊκός-Βόλφσμπουργκ 3-1

Με το δεξί ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός τα φιλικά προετοιμασίας αφού νίκησε 3-1 την Βόλφσμπουργκ. Γκάμπριελ, Ρουκάβινα και Ντεζάγκα (αυτογκόλ) με τον Κροάτη άσο να χάνει και πέναλτι. Πίεση, ομαδικό πρέσινγκ σε άμυνα και επίθεση από άκρα τα θετικά στοιχεία. Κούραση και συνθήματα για Λέτο... και Σισέ από οπαδούς Ντύσελντορφ.
Πίεση σε όλο το μήκος

Οι "πράσινοι" αν και κουρασμένοι από τις συνεχείς προπονήσεις ξεκίνησαν το ματς, πιέζοντας σε όλους τους χώρους τους αντιπάλους τους, σημείο "κλειδί" για την εξέλιξη στο ματς.

Συνέπεια της θετικής αυτής αντίδρασης, ο Πετρόπουλος να αστοχήσει σε μια ευκαιρία στο 3', αφού ο Χιτς απέκρουσε, κάτι που δνε συνέβη πέντε λεπτά αργότερα.

Η πίεση στην μεσαία γραμμή, είχε ως αποτέλεσμα μια αποτελεσματική αντεπίθεση, με τον Πετρόπουλο να βρίσκει τον Γκάμπριελ και εκείνος με στυλ αλά Ροναλντίνιο (η ντρίμπλα που έκανε στον αντίπαλο του) και δυνατό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα της Βόλφσμπουργκ και άνοιξε το σκορ για το "τριφύλλι".

Κατοχή αλλά και κούραση

Οι παίκτες του Νιόπλια είχαν την εδαφική υπεροχή και είχαν πολύ καλό παιχνίδι με εναλλαγές της μπάλας σε όλους τους χώρους και με ανάπτυξη κυρίως από τα πλάγια. Συνδετικός κρίκος των Λέτο (που ακούγονταν συνέχεια ως σύνθημα από την εξέδρας) και του Γκάμπριελ, ήταν ο Σίλβα Κλέιτον που ήταν πίσω από τον Πετρόπουλο.

Μετά τα πρώτα 35λεπτά τα σημάδια της κούρασης από την προετοιμασία έκαναν την εμφάνισή τους και παρόλο που οι "πράσινοι" πατούσαν καλύτερα στο ματς έχοντας μέχρι εκείνη την ώρα άψογη αμυντική λειτουργία, οι Γερμανοί ανέβασαν "στροφές" και άρχισαν να απειλούν.

Αδράνεια εις διπλούν και 1-1

Ετσι στο 38', η Βόλφσμπουργκ έφτασε στην ισοφάριση μετά από αδράνεια δύο παικτών του Παναθηναϊκού. Αρχικά, ο Σιμάο δεν σταμάτησε τον Ζιανί, από το να πραγματοποιήσει την σέντρα από δεξιά και εν συνεχεία ο Μπιάρσμιρ δεν ακολούθησε στην "πλάτη" του τον Ντεζάγκα που ανενόχλητος και με πλασέ ισοφαρίσε σε 1-1 για την γερμανική ομάδα.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκλήρώθηκε με τους Γερμανούς να έχουν ένα δοκάρι αλλά και τον πορτιέρο των νταμπλούχων να πραγματοποιεί μια εξαιρετική απόκρουση. Αρχικά βρέθηκε σε θέση βολής στο 43', ο Μάντζουκιτς που το πλασέ του σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Καρνέζη, με τον Ελληνα γκολκίπερ εν συνεχεία ν' απομακρύνει σε τετ α τετ το σουτ του Ντεζάγκα.

Πιο χαλαροί στην επανάληψη

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι σαφώς πιο χαλαρές και με τους 22 ποδοσφαιριστές να δείχνουν ένα διαφορετικό πρόσωπο από την αρχή του ματς.

Ολα κυλούσαν σε ένα τέμπο όχι ιδιαίτερα ενθαρρυντικό και οι δύο τεχνικοί αφού είχαν αλλάξει τερματοφύλακες με την ενάρξη της επανάληψης ετοιμαζαν τις πρώτες τους αλλαγές στο ματς.

Σε μαι ανύποπτη στιγμή στο 60' και ενώ ο Νίκος Νιόπλιας είχε έτοιμους τρεις παίκτες για αλλαγή, ο Ντεζάγκα σε μια προσπάθεια να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακα του, τις έδωσε περισσότερη δύναμη και ο Λενς δεν την πρόλαβε καταλήγοντας στα δίχτυα της εστίας τους και με τους "πράσινους" να παίρνουν και πάλι το προβάδισμα.

Γκολ και χαμένο πέναλτι ο Ρούκα

Οι Ρουκάβινα, Μαυρίας, Δημούτσος και Σταμπολζίεφ έδωσαν "πνοή" στον "κουρασμένο" όπως έδειχνε Παναθηναϊκό, που χάρη στο προβάδισμα με το απίθανο αυτογκόλ είχε και την ψυχολογία με το μέρος του.

Ετσι, δέκα λεπτά μετά το 2-1, ο Κροάτης μεσοεπιθετικός, που βάση του ρεπορτάζ δεν αποκλείεται να μετακομίσει στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ του Βέλιμιρ Ζάετς, λειτούργησε πολύ έξυπνα σε μια μακρινή πάσα και έστρωσε την μπάλα με το κεφάλι στον εαυτό του, και με δεύτερη κεφαλιά νίκησε τον Λενς που βγήκε λανθασμένα από την εστία του, πετυχαίνοντας έτσι το 3-1 για τον Παναθηναϊκό.

Τρία λεπτά μετά το 3-1, ο Μαυρίας έκανε μια σπουδαία προσπάθεια από δεξιά μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε με τον διαιτητή άμεσα να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Ρουκάβινα, ο οποίος νωρίτερα είχε σκοράρει και έδειχνε να έχει ψυχολογία. Ωστόσο ο Λενς τον σταμάτησε από τα 11 βήματα και στην επαναφορά πάλι δεν μπόρεσε να τον νικήσει στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Η τελευταία θεωρητικά καλή στιγμή των "πράσινων" ήρθε στο 78', όταν σε ξαφνική αντεπίθεση, ο Ρουκάβινα βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Λενς, αλλά ο Κροάτης επιθετικός μή έχοντας "καθαρό μυαλό" μετά την απώλεια του πέναλτι αντί να πλασάρει προτίμησε να γυρίσει την μπάλα δίπλα του και λίγο αργά στον Σταμπολζίεφ, με τον Τζόνσον να προλαβαίνει και διώχνει την μπάλα, οριακά πριν γίνει σε κενή εστία το 4-1.