Σάββατο 2 Οκτωβρίου 2010

Ήττα για ΠΑΟ 70-76 από τη Ζαλγκίρις

Με ήττα άρχισε ο Παναθηναϊκός τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά "Αλεξάντερ Γκομέλσκι" καθώς ηττήθηκε 70-76 από την Ζαλγκίρις Κάουνας.
Έτσι οι "πράσινοι" θ' αντιμετωπίσουν την Κυριακή στις 4 το απόγευμα τον ηττημένο της αναμέτρησης ΤΣΣΚΑ Μόσχας- Παρτιζάν. Οι πρωταθλητές δεν βρέθηκαν σε καθόλου καλή βραδιά, είχαν πρόβλημα (ειδικά στο πρώτο μέρος) τόσο στο περιφερειακό σουτ όσο και στην άμυνα.

Οι "πράσινοι" βρέθηκαν από την αρχή ν' ακολουθούν τους Λιθουανούς που είχαν τον Μαρτίνας Πόσιους σε εκπληκτική μέρα (σημείωσε 17 πόντους). Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε 39-30 στο ημίχρονο ενώ στις αρχές της 3ης περιόδου ξέφυγε 49-34 (στο 24').
Εκεί ο Παναθηναϊκός άρχισε να δείχνει σημάδια αντίδρασης και με τρία συνεχόμενα τρίποντα (δύο από Νίκολας και ένα από Σάτο) μείωσε σε 51-43. Η Ζαλγκίρις έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +13 (σκορ 57-44) αλλά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 33'30'' στο +17 (όταν και προηγήθηκε με 68-51).
Ο Παναθηναϊκός στα τελευταία λεπτά αντέδρασε, μείωσε τη διαφορά 3'28'' πριν το τέλος σε 71-64 μετά από τρίποντο του Καϊμακόγλου, πλησίασε και στους 5 (σκορ 73-68) δύο λεπτά πριν το τέλος αλλά δεν μπόρεσε τίποτε περισσότερο.

Η σύνθεση του Παναθηναϊκού: Νίκολας 11 (3), Καλάθης 2, Τέπιτς 10, Σάτο 5 (1), Διαμαντίδης 4, Περπέρογλου 13, Μπατίστ 6, Τσαρτσαρής 4, Μάριτς 4, Σερμαντίνι 4, Καϊμακόγλου 5 (1)