Κυριακή 21 Νοεμβρίου 2010

«Πράσινη» κατοστάρα

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός«σκόρπισε» την Καβάλα με το εντυπωσιακό 100-72...

Πέντε παίκτες των «πράσινων» πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Περπέρογλου, Βουγιούκας, Σάτο, Καϊμακόγλου, Βουγιούκας) οδηγώντας την ομάδα τους στην κατάκτηση του ροζ φύλλου. Από πλευράς φιλοξενούμενων ξεχώρισαν οι Μάκιντος και Παλάσιο.
Το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη πέτυχε να είναι ανταγωνιστικό για ένα ημίχρονο, εκμεταλλευόμενο την μερική χαλαρότητα με την οποία υποδέχθηκαν την αναμέτρηση οι παίκτες του «τριφυλλιού». Βέβαια, χαλαρότητα και Ομπράντοβιτς δεν πάνε μαζί και έτσι στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» άλλαξαν πρόσωπο και έφτασαν στην τελική επικράτηση.
Με ηγέτη τον Σάτο και επιθετικό πλουραλισμό (εφτά παίκτες σκόραραν στο πρώτο δεκάλεπτο), οΠαναθηναϊκός κατάφερε να έχει τον έλεγχο του αγώνα στην πρώτη περίοδο (26-18). Και πάλι, όμως, η Καβάλα έδειχνε ικανή να τον κοντράρει έστω και για ένα διάστημα.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τα… δόντια τους. Με μπροστάρηδες του Μάκιντος και Παλάσιο πέτυχαν να κάνουν το εις βάρος τους 32-25 του 13’ στο υπέρ τους 38-36 του 17’. Στο διάστημα αυτό ο «Ζοτς» πήρε δύο τάιμ άουτ σε μια προσπάθεια να αφυπνίσει τους παίκτες του. Οι φωνές και οι οδηγίες του έφεραν αποτέλεσμα και έτσι το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους «πράσινους» προηγούμενους με 47-40 σκορ που γράφτηκε με τρίποντο του Περπέρογλου στην εκπνοή.

Όπως ήταν αναμενόμενοι οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ανεβασμένοι στην επανάληψη. Με απανωτές «βόμβες» του Νίκολας και τον Περπέρογλου να βοηθά στο σκοράρισμα κατάφεραν να ξεφύγουν με 14 πόντους διαφορά (59-45) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Κάπου εκεί η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος. H διαφορά συνέχισε να τραβάει την... ανηφόρα με αποτέλεσμα να έρθει το εντυπωσιακό τελικό 100-72...