Παρασκευή 19 Νοεμβρίου 2010

Ρεσιτάλ Μπατίστ!

ΜΕ ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΤΟΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΕ 11 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ (9 ΣΥΝΕΧΕΙΣ!), Ο ΠΑΟ ΝΙΚΗΣΕ ΤΗΝ ΑΡΜΑΝΙ 71-81. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗΣ – ΤΕΠΙΤΣ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος της Αρμάνι Μιλάνο και πέρασε νικηφόρα από το Μιλάνο με 81-71, αν και στο τελευταίο δεκάλεπτο αγχώθηκε. Οι «πράσινοι» είχαν σε εξαιρετική ημέρα τους Διαμαντίδη και Τέπιτς, που πέτυχαν από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο «καθάρισε» ο «Iron Mike», που σημείωσε 11 πόντους.

Δυνατό ξεκίνημα

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αρκετά καλά στο παιχνίδι και από πολύ νωρίς πήρε το προβάδισμα στο σκορ, αφού με δύο καλάθια από Φώτση και Διαμαντίδη προηγήθηκε με 4-0. Οι «πράσινοι» έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και σκόραραν εύκολα, ωστόσο στην άμυνα παρά τα σκληρά μαρκαρίσματα, δέχονταν εύκολα πόντους κάτω από το καλάθι. Ο Πετραβίτσιους δημιουργούσε μεγάλα προβλήματα στο «τριφύλλι» και για αυτό ο Ομρπάντοβιτς πέρασε αρχικά τον Μάριτς αντί του Μπατίστ και στη συνέχεια τον Βουγιούκα αντί του Αυστραλού. Η Αρμάνι με τους πόντους τους Πετροβίτσιους έμεινε κοντά στο σκορ, ωστόσο ο Διανατίδης με ένα απίστευτο τρίποντο στο τέλος της επίθεσης στο 7ο λεπτό έκανε το σκορ 9-12.

Οι «πράσινοι» στα επόμενα λεπτά κατάφεραν να διατηρήσουν το μικρό αυτό προβάδισμά τους και σε αυτό συνέβαλε και η είσοδος του Τέπιτς, ο οποίος πέτυχε πέντε συνεχείς πόντους και έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 14-20. Οι «πράσινοι» όμως στο φινάλε ήταν νευρικοί, έκαναν λάθος επιθέσεις και οι Ιταλοί λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου μείωσαν σε 21-22. Ο Νίκολας όμως με ένα τρίποντο έδωσε στον ΠΑΟ… αέρα τεσσάρων πόντων.

Σταθερά στο +10

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Αρμάνι μπήκε δυνατά και κατάφερε να γρήγορα να μειώσει, ενώ με τρίποντο του Φίνλεϊ πλησίασε στο 26-27. Η απάντηση όμως του «τριφυλλιού» ήταν άμεση, αφού στην επίθεση ο Νίκολας σημάδεψε σωστά και αύξησε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Μάριτς, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους και δύο εντυπωσιακά καρφώματα διαμόρφωσε το 28-38. Στα επόμενα λεπτά οι «πράσινοι» όντας καλύτεροι, διατήρησαν χωρίς πρόβλημα το προβάδισμα των δέκα πόντων (30-40).

Το σκορ του ημιχρόνου πάντως διαμόρφωσε και πάλι ο Ντρου Νίκολας, ο οποίος με εύστοχο τρίποντο στο φινάλε, όπως και στην πρώτη περίοδο, έκανε το 34-46. Κορυφαίος παίκτης του πρώτου εικοσαλέπτου ήταν πάντως ο Διαμαντίδης, ο οποίος είχε πετύχει 11 πόντους, με μόλις ένα χαμένο σουτ.

Κράτησαν Τέπιτς και Καλάθης

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε χαλαρά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Μανσινέλι, ο οποίος με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 38-46. Κάπου εκεί όμως… ξύπνησαν οι «πράσινοι» και με ένα κάρφωμα του Φώτση και ένα τρίποντο του Διαμαντίδη, επανέφεραν τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους. Η Αρμάνι στη συνέχεια έβαλε τη μπάλα μέσα στο καλάθι και πέτυχε κάποιους εύκολους πόντους, ωστόσο το τρίποντο του Τέπιτς τους… έκοψε τη φόρα και διαμόρφωσε το 42-54.

Οι «πράσινοι» πάντως δεν κατάφεραν να κρατήσουν για πολύ αυτή την διαφορά, καθώς εξαιτίας κάποιων λαθών στην άμυνα, οι Ιταλοί βρήκαν ελεύθερα σουτ και μείωσαν σε 52-58. Στο σημείο εκείνο το γήπεδο ξεσηκώθηκε και οι φίλαθλοι της Αρμάνι πίστεψαν στην ανατροπή, ωστόσο ο Ομπράντοβιτς κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό. Στην επανέναρξη μάλιστα του ματς, ο Καλάθης με ένα δύσκολο μπάσιμο έκανε το 52-60 στο 29’, ενώ στην επόμενη επίθεση ο Τέπιτς κατάφερε με έμμεσο τρίποντο να αυξήσει και άλλο την διαφορά. Βέβαια, όπως έγινε και στις δύο προηγούμενες περιόδους, το σκορ του δεκαλέπτου έκλεισε με τον Νίκολας να πετυχαίνει ένα δύσκολο δίποντο και να διαμορφώνει το 55-65.

Αγχώθηκε, αλλά νίκησε με Μπατίστ

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε πολύ καλά και δυσκολεύτηκε πολύ να σταματήσει την «αντεπίθεση» των γηπεδούχων. Οι Ιταλοί με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Ρόκα μείωσαν σε 62-67, ενώ ο Μανσινέλι στο 34’ εκμεταλλευόμενος το 18ο λάθος του Παναθηναϊκού μείωσε ακόμα και στους τρεις! Στο σημείο όμως εκείνο ξύπνησε ο Μπατίστ, ο οποίος με εννέα συνεχόμενους πόντους κράτησε μόνος του τη διαφορά στο 68-76.

Έτσι λοιπόν, παρά την πίεση της Αρμάνι στα τελευταία λεπτά, ο Παναθηναϊκός πήρε μία πολύ σημαντική νίκη, ενώ ο Φώτσης με ένα τρίποντο από τα εννιά μέτρα διαμόρφωσε το τελικό 71-81.

Δεκάλεπτα: 21-25, 34-46, 55-65, 71-81.

Αρμάνι: Μαντσινέλι 14 (5 ριμπ. 4 ασίστ), Μασιούλις 9 (5 ριμπ., 4 κλεψ.), Μορντέντε 5, Φίνλεϊ 13, Τζάαμπερ 2, Ρόκα 7, Μέλι, Πετραβίτσιους 6, Βαν Ντεν Σπίγκελ, Χόκινς 15.

Παναθηναϊκός: Τέπιτς 13, Μάριτς 8 (6 ριμπ.), Περπέρογλου 2, Μπατίστ 13, Φώτσης 7 (8 ριμπ.), Σάτο 8 (6 ριμπ.), Νίκολας 8, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 14 (4 ριμπ.), Βουγιούκας, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου.

Διαιτητές: Χοσέ Ραμόν Γκαρθία Ορτίθ (Ισπανία), Σρέτεν Ράντοβιτς (Κροατία), Γιάκουμπ Ζαμοΐσκι (Πολωνία).