Τετάρτη 3 Νοεμβρίου 2010

Ο ΠΑΟ «απάντησε» στον Άρη

Την δική του «απάντηση» όχι με δηλώσεις αλλά στο γήπεδο έδωσε ο Παναθηναϊκός, νικώντας τον Άρη με 3-1 στα Βασιλικά στο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής της Α1 ανδρών.

Πολύ συζήτηση έγινε πριν από το πρώτο σερβίς του συγκεκριμένου αγώνα για τις δηλώσεις του παίκτη του Άρη, Νίκου Ρουμελιώτη που είχε δηλώσει ότι οι δικαιολογίες τέλειωσαν για τον Παναθηναϊκό σε περίπτωση ήττας. Για το λόγο αυτό και μόνο το ματς ήταν «καυτό» αλλά το «τριφύλλι» και οι παίκτες του είχαν πριν τον αγώνα τονίσει ότι οι απαντήσεις δίνονται μόνο μέσα στο γήπεδο. Κάτι που. έπραξαν.

Με τις δυο ομάδες να έχουν πολλά χαμένα σερβίς, το πρώτο σετ κύλησε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μικρή διαφορά και τον Άρη να ακολουθεί. Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 13-16 για το «τριφύλλι» τα πράγματα άρχισαν κάπως να ξεκαθαρίζουν για τους φιλοξενούμενους. Ο «πράσινος» Γιώργος Πετρέας, έδειξε ανεπηρέαστος που επέστρεψε στα παλιά του λημέρια και έκανε τη διαφορά μαζί με τον Γιορντάνοφ-Λάππα στο φιλέ. Από τους «κίτρινους» Ρουμελιώτης και Σαρικείσογλου έκαναν τη διαφορά ενώ το σετ τελείωσε 23-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Άρη να ανεβάζει το ρυθμό και να παίρνει προβάδισμα ασφαλείας έως πέντε πόντων (15-10|). Τα σερβίς συνέχισαν να είναι το αρνητικό σημείο των γηπεδούχων που έβαζαν συνεχώς το «τριφύλλι» μέσα στο σετ. Στο 15-13 ο Καστάρ έγινε αλλαγή και στη θέση του πέρασε ο Μηνούδης, αφού η υποδοχή των φιλοξενουμένων «έμπαζε». Οι «πράσινοι» είχαν χάσει την αυτοσυγκέντρωσή τους και ο Άρης ισοφάρισε σε 1-1 σετ (25-21).

Με όπλο το μπλοκ και το σερβίς, ο Παναθηναϊκός πήρε πιο εύκολα το τρίτο σετ, παρά το γεγονός ότι το ξεκίνημα του Άρη ήταν καλύτερο. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι αναλώθηκαν σε φάσεις του διαιτητή και εκνευρίστηκαν άνευ λόγου με αποτέλεσμα ο σοβαρός Παναθηναϊκό να το εκμεταλλευτεί. Μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, η απόδοση του Γάλλου, Λουντοβικ Καστάρ ανέβηκε και σε συνδυασμό με τον Γιορντάνοφ επιθετικά αλλά και το καλό μπλοκ, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το σετ 20-25.

Πόντο πόντο και γεμάτο σασπένς το τρίτο σετ μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 13-16. Οι «πράσινοι» έχοντας περισσότερο πάθος και κυνηγώντας όλες τι μπάλες έμοιαζαν καλύτεροι από κάθε άλλο παιχνίδι τους μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Ο προπονητής των «κιτρίνων», Γιώργος Οικονομίδης προσπάθησε να εμψυχώσει την ομάδα του παίρνοντας τάιμ άουτ και δίνοντας οδηγίες αλλά ο Παναθηναϊκός υποχρέωσε τους γηπεδούχους στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα. Το σετ τελείωσε 19-25

Τα σετ: 23-25, 25-21, 20-25, 19-25