Σάββατο 4 Δεκεμβρίου 2010

Γαλλικά κλειδιά

ΜΠΟΥΜΣΟΝΓΚ ΚΑΙ ΣΙΣΕ ΣΚΟΡΑΡΑΝ ΣΤΟ 2-0 ΤΟΥ ΠΑΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΥ, ΠΟΥ ΑΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΕΦΕΥΓΕ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΧΕΡΙΑ. (BINTEO)
Στην κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε και για αυτήν την αγωνιστική ο Παναθηναϊκός που έφτασε σε ένα ακόμα «τρίποντο» μέσα στην έδρα του. Οι πρωταθλητές επικράτησαν με 2-0 του Πανσερραϊκού που ήταν φανερά καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο αλλά καθόλου αποτελεσματικός στις φάσεις που δημιούργησε. Σκόραρε ξανά ο Σισέ, ο Μπουμσόνγκ το άλλο γκολ, καλά δείγματα στην επανάληψη από Σεϊταρίδη, Χριστοδουλόπουλο (2 ασίστ).

Ξεκίνημα με ευτράπελα και γκολ

Το απογευματινό ματς στο ΟΑΚΑ δεν ξεκίνησε καθόλου ομαλά αφού πριν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο, ο διαιτητής Μάνταλος αναγκάστηκε να διακόψει το ματς για περίπου ένα τέταρτο. Αιτία στάθηκε η αποπνικτική ατμόσφαιρα που δημιουργήθηκε από την ρίψη χημικών από πλευράς αστυνομίας, σε μια ομάδα νεαρών που βρισκόταν έξω από το γήπεδο.

Αυτό είχε και την επίπτωση του στο ίδιο το παιχνίδι που άργησε να βρει ρυθμό και όταν επιτέλους βρήκε ο πρωταγωνιστής του δεν ήταν ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» ευτύχησαν να προηγηθούν γρήγορα με τον Μπουμσόνγκ (γυριστή κεφαλιά σε φάουλ του Χριστοδουλόπουλου από αριστερά στο 16’) αλλά δεν κατάφεραν να «χτίσουν» πάνω σε αυτό το γκολ.

Κακή εικόνα από τον Παναθηναϊκό και ευκαιρίες των Σερραίων

Αντιθέτως, μετά το 20λεπτο ο Πανσερραϊκός άρχισε να ξεδιπλώνεται πολύ καλά πάνω στο γήπεδο και να εκμεταλλεύεται την κακή ανασταλτική λειτουργία των γηπεδούχων. Συν τοις άλλοις, οι τρεις «νέοι» που εμπιστεύθηκε ο Φερέιρα (Γκοβού, Νίνης, Σεϊταρίδης) έδειχναν ένα και δύο «κλικ» κάτω από τα φυσιολογικά στάνταρ τους. Ειδικά ο Σεϊταρίδης αν και ξεκίνησε με 1-2 καλές κούρσες ταλαιπωρήθηκε πολύ από τον Γεωργιάδη που μαζί με τον Σουμπίνιο ήταν οι κινητήριοι μοχλοί για την ομάδα του Κοκότοβιτς.

Η υπεροχή του Πανσερραϊκού μετουσιώθηκε σε φάσεις, όχι όμως και σε γκολ. Οι Σερραίοι έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Γεωργιάδη στο 24’, τον Νταλέ στο 31’ και τον Σουμπίνιο στο 34’ και στον 38’. Επιπλέον, ζήτησαν δικαιολογημένα πέναλτι σε χέρι του Πλεσί στο 39’ αλλά ο διαιτητής δεν τους έκανε το χατήρι…

Σωστή αλλαγή με Σιμάο

Ο Φερέιρα είδε την ανισορροπία στο παιχνίδι του «τριφυλλιού», αντικατέστησε τον Πλεσί με τον Σιμάο με την έναρξη της επανάληψης και η κίνηση του αποδείχτηκε ολόσωστη. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν τους χώρους να κάνουν ότι έκαναν στο πρώτο μέρος. Σταδιακά, βελτιώθηκε και η επιθετική εικόνα των «πράσινων», καθώς Νίνης, Χριστοδουλόπουλος και Σεϊταρίδης ήταν καλύτεροι σε αυτό το διάστημα και ο Γκοβού που δεν έδειξε κάτι για ακόμα μια φορά, τραβήχτηκε στον πάγκο για να μπει στο 58’ο πιο δραστήριος Μαρίνος.

Ο Σισέ έγινε για πρώτη φορά αισθητός με ένα μακρινό σουτ στο 49’ αλλά ακόμα καλύτερη φάση δημιουργήθηκε στο 56’ όταν η κούρσα και πάσα του Σεϊταρίδη βρήκε ανταπόκριση στην κίνηση του Νίνη στο δεύτερο δοκάρι αλλά ο Παπάζογλου πρόλαβε να βάλει την κόντρα στο σουτ του 20χρονου και να γλιτώσει την εστία της ομάδας του. Μια αντίδραση του Πνασερραϊκού ήρθε στο 66’ με τον Γεωργιάδη αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Χριστοδουλόπουλος έφτασε μια ανάσα από το γκολ, ύστερα από νέα ενέργεια του Σεϊταρίδη από τα δεξιά.

Εύκολα, απλά και ωραία το 2-0...

Το 2-0 έμοιαζε με θέμα χρόνου και εντέλει υλοποιήθηκε στο 69’. Οι «πράσινοι» άλλαξαν ωραία την μπάλα από αριστερά και όταν εκείνη έφτασε στα πόδια του Χριστοδουλόπουλου, εκείνος ελίχθηκε υπέροχα και έδωσε έτοιμο γκολ στον Σισέ που δεν χρειάστηκε να σκεφτεί πολύ πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ράντμαν.

Πάντως, ο Πανσερραϊκός δεν τα παράτησε και συνέχισε να ψάχνει ένα γκολ το οποίο βάσει απόδοσης και ευκαιριών, δικαιούταν. Οι Σερραίοι είχαν και προς το τέλος κάποιες φάσεις με τους Λεοζίνιο και Αμπουμπακάρι αν και έδειχναν συνειδητοποιημένοι πως είχαν πετάξει την ευκαιρία στο πρώτο μέρος. Ο Παναθηναίκός κράτησε σχετικά εύκολα το «τρίποντο» και παράλληλα ο Φερέιρα μπόρεσε να δώσει χρόνο σε παίκτες όπως ο Γκοβού, ο Νίνης, ο Σεϊταρίδης αλλά και ο Σιμάο, από τους οποίους θα είναι σε θέση να ζητήσει περισσότερα όταν βρουν τον ρυθμό τους.

Παναθηναϊκός: Τζόρβας, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Σεϊταρίδης. Σπυρόπουλος, Ζιλμπέρτο, Πλεσί (46’ Σιμάο), Νίνης, Γκοβού (58’ Μαρίνος), Χριστοδουλόπουλος (80’ Μαυρίας), Σισέ.

Πανσερραϊκός: Ράντμαν, Άμο, Γεωργιάδης, Μπέλιτς (80’ Ασλανίδης), Νταλέ, Μαβένε, Παπάζογλου, Σουμπίνιο, Λεοζίνιο (81’ Ανάκογλου), Άλβαρεζ (73’ Γαλανόπουλος), Αμπουμπακάρι.