Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου 2010

Και στο τέλος νικάει ο Διαμαντίδης!

Είναι κανόνας τελικά: Ο Δημήτρης Διαμαντίδης αποφασίζει το... πως και το πότε θα τελειώσει ένας αγώνας... Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έκανε... δυνατά τα αδύνατα και με 13 πόντους στα τελευταία 1'14'' του 40λεπτου έστειλε τον αγώνα με την Ολίμπια στην παράταση (79-79) και τελικά οδήγησε τον Παναθηναικό στη νίκη με 95-88... Σε μιά νίκη που δίνει και μαθηματικά την πρόκριση στο ΤΟΡ-16 για τους «πράσινους» αλλά ουσιαστικά τους φέρνει και στη θέση του απόλυτου φαβορί για την πρωτιά στη βαθμολογία του ομίλου...

Ο Διαμαντίδης ήταν σα να παίζει μόνος του κι ανέλαβε δράση 1'14'' πριν το τέλος όταν η Ολίμπια ήταν μπροστά στο σκορ 66-71. Πρώτα με δίποντο μειωσε σε 68-71... Στα 44'' με δύο βολές μείωσε ξανά σε 70-73 και το ίδιο έκανε και στα 29΄΄ (πάλι με βολές) μειώνοντας σε 72-75. Στα 10΄΄ χτύπησε με τρίποντο κι έκανε το 75-77 και 7'' πριν τη λήξη μείωσε σε 77-79. Στην επαναφορά της Ολίμπια ο Φώτσης έκλεψε τη μπάλα, πάσαρε στον Μπατίστ ο οποίος αστόχησε σε τρίποντο αλλά ο Διαμαντίδης ήταν... εκεί για να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ, να ευστοχήσει και να στείλει το ματς στην παράταση...

Εκεί ο Παναθηναϊκός είχε αποκτήσει πιά το απόλυτο πλεονέκτημα, ο Διαμαντίδης πάσαρε (τελείωσε το ματς με 11 ασίστ), ο Νίκολας πήρε φόρα (πέτυχε 3/4 τρίποντα) και οι «πράσινοι» έφθασαν στη μεγάλη νίκη με 95-88.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 37-33, 50-54, 79-79, 95-88

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Τέπιτς 2, Περπέρογλου 9 (2), Μπατίστ 14, (10 ριμπάουντ), Φώτσης 17 (9 ριμπάουντ), Σάτο 12, Νίκολας 15 (5/9 τρίποντα), Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 16 (3 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Βουγιούκας, Καλάθης 4, Καϊμακόγλου 3.

ΟΛΙΜΠΙΑ ΛΙΟΥΜΠΛΙΑΝΑ: Ιλιέφσκι 16, Γκρέγκορι 19, Σαλίν, Μούριτς, Γιάγκοντνικ 10, Σερμαντίνι 6, Πίκνεϊ 8, Μάρκοτα 9, Λόρμπεκ 1, Όζμπολτ 15.