Κυριακή 16 Ιανουαρίου 2011

Τζιμπρίλ… ο εξορκιστής!

Την απόσταση των 5 βαθμών από τον Ολυμπιακό διατήρησε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος σε ένα πολύ καλό και παραγωγικό παιχνίδι επικράτησε με 4-2 της Καβάλας που προηγήθηκε. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τζιμπρίλ Σισέ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και «μοίρασε» άλλα δύο! Δοκάρι στις καθυστερήσεις από Χριστοδουλόπουλο.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πολύ καλό ρυθμό για… παιχνίδι του ελληνικού πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά, έψαξαν το γκολ και αυτό αποτυπώνεται στο 2-2 του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στα 34 μόλις δευτερόλεπτα, όταν ο Γκοβού σέντραρε από δεξιά και ο Κατσουράνης με γυριστό σουτ απείλησε την εστία του Βαγέχο.

Αυτή η φάση μάλλον θορύβησε τους «αργοναύτες» οι οποίοι βγήκαν στην αντεπίθεση και κατάφεραν να σκοράρουν. Ήταν μόλις το 3ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο Αμπντούν βγήκε από τα αριστερά, σύγκλινε στην περιοχή και σούταρε, με τη μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει, Τζόρβα.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε εγκαίρως και ισοφάρισε στο 12ο λεπτό με τον Κώστα Κατσουράνη να κάνει προβολή εκμεταλλευόμενος την κεφαλιά-πάσα του Σισέ και να νικάει το Βαγέχο, ενώ την ανατροπή ολοκλήρωσε –ποιος άλλος;- ο Τζιμπρίλ Σισέ, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με διπλή προσπάθεια και νίκησε τον Ισπανό γκολκίπερ.

Οι «αργοναύτες», όμως, αποδείχθηκαν «σκληρά καρύδια» και ισοφάρισαν πριν την ανάπαυλα. Ο Αμπντούν δημιούργησε για ακόμα μία φορά προβλήματα, καθώς μπήκε και πάλι από τα αριστερά και στη σέντρα που δοκίμασε είδε τον Σιμάο να σταματάει τη μπάλα με το χέρι, και τον ρέφερι να καταλογίζει την παράβαση. Ο παίκτης που άνοιξε το σκορ και κέρδισε την «εσχάτη των ποινών» έστησε τη μπάλα στα 11 βήματα και νίκησε τον Τζόρβα με εκτέλεση αλά… Πανένκα.

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μέχρι το 60ο λεπτό έδειχνε να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά, καθώς οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν παθητικά, προσπαθώντας να κρατήσουν το ισόπαλο σκορ. Μια αντεπίθεση του «τριφυλλιού» με τελικό αποδέκτη το Νίνη, όμως, άλλαξε τα δεδομένα, καθώς ο διεθνής μέσος ανατράπηκε (τραβηγμένη απόφαση) στην περιοχή και ο Σισέ στο 64’ ευστόχησε με δυνατή εκτέλεση.

Οι «πράσινοι» είδαν πως δεν… πρέπει να ρισκάρουν άλλο και αποφάσισαν να «κλειδώσουν» την αναμέτρηση. Ο Τζιμπρίλ Σισέ απέδειξε για ακόμα μία φορά πως είναι απαραίτητος. Ο Γάλλος σούπερ σταρ στο 84’ βγήκε από τα δεξιά, ξεπέρασε τον αντίπαλο του περίμενε την κίνηση του Χριστοδουλόπουλου και την κατάλληλη στιγμή του πάσαρε με τον «Λάζο» να μην αστοχεί από κοντά.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Παναθηναϊκό να παίρνει μια νίκη με καλή απόδοση (εξαιρουμένης της άμυνας) μετά από καιρό και να πηγαίνει με ψυχολογία στο ντέρμπι κυπέλλου με την ΑΕΚ.