Παρασκευή 27 Αυγούστου 2010

ΣΚΟΝΤΑψε ο ΠΑΟ, 1-1 με Ξάνθη

O Αντώνης Πετρόπουλος αντικατέστησε σχεδόν επάξια τον Τζιμπρίλ Σισέ βρίσκοντας δίχτυα στο πρώτο παιχνίδι του Παναθηναϊκού, ωστόσο οι πράσινοι προδόθηκαν για άλλη μια φορά από την... αχίλλειο πτέρνα τους που είναι η άμυνα, αφού πλήρωσαν μια στιγμή αδράνειας με την έναρξη της επανάληψης και έτσι η Skoda Ξάνθη έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την άδεια Λεωφόρο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, η οποία ξεκίνησε με το... αριστερό για τους περυσινούς νταμπλούχους. Οι ακρίτες είχαν σε καλή μέρα τον τερματοφύλακά τους, Γκσπούρνιγκ, που έσωσε αρκετές φορές την εστία του, ενώ από το τριφύλλι ξεχώρισαν οι Πετρόπουλος, Γκοβού και Λέτο του πρώτου ημιχρόνου, ενώ και ο Καραγκούνης έδωσε ώθηση στο δεύτερο μέρος, δίχως όμως να φέρει αποτέλεσμα.
Πως παρατάχθηκαν οι ομάδες
Ο Νίκος Νιόπλιας παρέταξε τους πράσινους με τον Τζόρβα κάτω από τα γκολπόστ, τους Σεϊταρίδη, Σπυρόπουλο στα δύο άκρα και τους Μπουμσόνγκ, Καντέ στόπερ. Οι Σιμάο, Κατσουράνης ήταν τα αμυντικά χαφ, με τον Λέτο αριστερό φτερό, τον Γκοβού δεξί και τον Νίνη σε επιτελικό ρόλο, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Πετρόπουλο σε σύστημα 4-2-3-1. Από την πλευρά του ο Νίκος Κεχαγιάς, προτίμησε σχήμα με πολυπρόσωπο κέντρο (4-5-1) για την Skoda Ξάνθη με τον Ελινγκτον μοναδικό προωθημένο και τους Πόι, Κατόνγκο να του δίνουν βοήθειες.

Εκανε ποδαρικό ο Πετρόπουλος
Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό, αφού μόλις στο 9ο λεπτό, ο Αντώνης Πετρόπουλος με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Σεμπάστιαν Λέτο άνοιξε το σκορ για τους πράσινους πετυχαίνοντας και το πρώτο γκολ του πρωταθλήματος για τη σεζόν 2010-11, υπό το βλέμμα του ομοσπονδιακού εκλέκτορα Φερνάντο Σάντος, ο οποίος τον κάλεσε στην εθνική για τα ματς με Γεωργία και Κροατία.

Εριξαν ρυθμούς, αλλά ανέβηκαν με Νίνη
Οι πράσινοι μετά την επίτευξη του τέρματος έριξαν κάπως τους ρυθμούς και η Ξάνθη ανέλαβε κάποιες πρωτοβουλίες για ένα δεκάλεπτο, δίχως ωστόσο να απειλήσει. Ο Νίνης στο 21' έδωσε το σύνθημα για... αντεπίθεση με το σουτ του να μπλοκάρει ο Γκσπούρνιγκ. Τρία λεπτά αργότερα, Γκοβού και Νίνης συνδυάστηκαν ωραία, με τον νεαρό να σεντράρει και τον Πετρόπουλο να πιάνει εξ επαφής την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει μόλις πάνω από τα δοκάρια.

Ευκαιρία Γκοβού, πρώτη επίσκεψη Ξάνθης
Μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 έχασαν οι πράσινοι στο 33', με τον Πετρόπουλο να πιάνει την κεφαλιά προς τα πίσω και τον Γκοβού από πλεονεκτική θέση να πιάνει σουτ-κεραυνό, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Η Ξάνθη απείλησε για πρώτη φορά στο 37' με το σουτ του Ελινγκτον να φεύγει άουτ από την εστία του Τζόρβα, ενώ στο 41' στο... σλάλομ του Κατόνγκο δεν είχε θετική κατάληξη. Τελευταία φάση πριν βγει το ημίχρονο στο 43' με τον Νίνη να κάνει τη σέντρα, όμως κανείς εκ των Γκοβού και Πετρόπουλου που βρέθηκαν στην πορεία της μπάλας δεν κατάφεραν να την στείλουν στα δίχτυα.

Τρεις κοιτούσανε και ο Ελινγκτον σκόραρε
Ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένα στην επανάληψη και στην πρώτη σοβαρή επίσκεψη της Ξάνθης στην περιοχή του Τζόρβα, οι ακρίτες πέτυχαν γκολ. Στο 51' από βαθιά μπαλιά του Πόι, ο Βασιλακάκης κέρδισε την κεφαλιά, ο Ελινγκτον ανάμεσα σε Καντέ, Μπουμσόνγκ και Σιμάο κατέβασε τη μπάλα, έκανε και το γυριστό σουτ και ισοφάρισε σε 1-1, παγώνοντας ακόμα περισσότερο την ήδη παγωμένη (κεκλεισμένων των θυρών, γαρ) Λεωφόρο.

Στο 55' ο Λέτο έκανε εκπληκτική ατομική προσπάθεια αδειάζοντας δύο αντιπάλους, όμως ο Κωστούλας έβαλε την προβολή και η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα μακρινό σουτ του Σπυρόπουλου βρήκε σε ετοιμότητα τον Γκσπούρνιγκ που απέκρουσε εντυπωσιακά. Ο Νιόπλιας προχώρησε στο 65' στην πρώτη του αλλαγή βάζοντας τον Καραγκούνη στη θέση του Κατσουράνη που υστέρησε σε δυνάμεις μετά το μισάωρο. Ο Κάρα στο 72' απείλησε με σουτ, αλλά ο Γκσπούρνιγκ δήλωσε παρών, όπως κι ένα λεπτό αργότερο στην κεφαλιά του Γκοβού.

Πράσινη πίεση, αλλά ο Γκσπούρνιγκ κρατούσε
Το παιχνίδι είχε μεταφερθεί στην περιοχή του γκολκίπερ της Ξάνθης με τον Παναθηναϊκό να πιέζει για το γκολ της νίκης. Στο 75' ο Κλέιτον πέρασε στην θέση του Νίνη, που έδειχνε να έχει χάσει τις δυνάμεις του. Στο 80' ο Κλέιτον έδωσε στον Γκοβού αυτός έστρωσε στον Καραγκούνη, αλλά το δυνατό σουτ απέκρουσε και πάλι ο Γκσπούρνιγκ. Στα τελευταία λεπτά ο Μπουμσόνγκ και ο Πετρόπουλος προσπάθησαν για το νικητήριο τέρμα, όμως δεν τα κατάφεραν και έτσι οι πράσινοι πέταξαν στα σκουπίδια με το... καλημέρα δύο βαθμούς!