Σάββατο 9 Οκτωβρίου 2010

Ο Πανιώνιος 67-65 τον Παναθηναϊκό!

Με αντεπίθεση διαρκείας στα τελευταία λεπτά του αγώνα και με δύο εύστοχες βολές του Κιθ Μακ Λάουντ σε «νεκρό χρόνο», ο Πανιώνιος επικράτησε 67-65 του Παναθηναϊκού στον αγώνα που «άνοιξε» την αυλαία στην δεύτερη και τελευταία μέρα του τουρνουά «Τάσος Κουταλιανός» στη Ρόδο.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν το προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο και μάλιστα προηγήθηκαν με 28-16 και 33-23, έχοντας ευστοχία στα σουτ τριών πόντων αλλά κι απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά ο Ομπράντοβιτς έκανε συνεχείς αλλαγές, διαφοροποιούσε συνέχεια τα σχήματά του και μάλιστα δεν χρησιμοποίησε καθόλου στο πρώτο ημίχρονο τους Φώτση και Μάριτς.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στην 3η περίοδο και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 49-48 χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Άλεκς Μάριτς. Οι «πράσινοι» έδειχναν ικανοί να «καθαρίσουν» το παιχνίδι όταν προηγήθηκαν 61-53 στο 36' αλλά οι παίκτες του Πανιωνίου δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη: Πρώτα μ' ένα σερί 7-0 μείωσαν σε 61-60 και στη συνέχεια με νέο σερί (5-0) ισοφάρισαν 65-65 μόλις 32'' πριν το τέλος. Ο Μακ Λάουντ με τις δύο εύστοχες βολές διαμόρφωσε το τελικό 67-65 υπέρ του Πανιωνίου.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 27-37, 49-48, 65-67
Παναθηναϊκός: Τέπιτς, Μάριτς 7, Περπέρογλου 4, Μπατίστ 6, Φώτσης 7, Σάτο 1, Νίκολας 12, Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης 10, Βουγιούκας 7, Καλάθης, Καϊμακόγλου 5
Πανιώνιος: ΜακΛάουντ 22, Αθανασούλας 6, Γιάνκοβιτς 12, Καββαδάς, Γιαννόπουλος 7, Αθηναίου, Μπατής 6, Ιωάννου 2, Σαρικόπουλος 2, Ελόνου 8, Παραγυιός 2