Σάββατο 9 Οκτωβρίου 2010

Συνήθως νικάει χωρίς κόσμο ο ΠΑΟ

Η Πειθαρχική Επιτροπή της Σούπερ Λίγκας τιμώρησε τον Παναθηναϊκό με ποινή κεκλεισμένων των θυρών για μία αγωνιστική και εφόσον αυτή δεν εξαφανιστεί στην Δευτεροβάθμια Επιτροπή της ΕΠΟ, μετά την έφεση που θα καταθέσει την Δευτέρα (11/10) η πράσινη ΠΑΕ, τότε το Τριφύλλι θα κληθεί να παίξει χωρίς κόσμο το επόμενο Σάββατο (16/10) στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.
Απ' όλα έχει ο μπαξές

Ο... μπαξές έχει απ' όλα! Από επιβλητικές νίκες (6-3 με Χαλκηδόνα, 5-1 με ΟΦΗ, 5-3 με Ιωνικό), μέχρι καταδικαστικές ισοπαλίες (0-0 με ΑΕΚ, όπου έχασε το πρωτάθλημα) και οδυνηρές ήττες (0-1 από Προοδευτική).

Συνολικά ο Παναθηναϊκός έχει παίξει 12 αγώνες, όντας τιμωρημένος την τελευταία δεκαετία σε όλες τις διοργανώσεις και τα αποτελέσματα είναι 9 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα.

Πεντάρα με Ιωνικό

Την σεζόν 2001-02, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται προ-τελευταία αγωνιστική τον Ιωνικό και παίζοντας χωρίς θεατές κερδίζει άνετα 5-3 τον Ιωνικό με γκολ των Βαζέχα, Βλάοβιτς, Σαπάνη, Σάριτς και Μπασινά. Για τους νικαιώτες σκόραραν οι Φρατζέσκος, Μακόρ και Ντελγάδο.

Η ήττα από την... πλάτη του Πουλόπουλου

Την επόμενη περίοδο (2002-03), οι πράσινοι παίζουν 4 παιχνίδια κεκλεισμένων των θυρών. Η αρχή γίνεται για το θεσμό του Κυπέλλου, όπου νικάνε με 3-0 τους Λύκους με τέρματα των Λυμπερόπουλου, Βαζέχα και Βλάοβιτς. Κατόπιν παίζουν με την Προοδευτική, όπου γνωρίζουν οδυνηρή ήττα με 0-1 με το... περίφημο γκολ του Πουλόπουλου με την πλάτη. Ακολουθεί ο αγώνας με την Ξάνθη για το Κύπελλο, όπου κερδίζουν 1-0 με γκολ του Λυμπερόπουλου και ολοκληρώνουν την τιμωρία τους με το ματς κόντρα στον Αρη για το πρωτάθλημα με νίκη 3-2, με σκόρερ τους Λυμπερόπουλο, Μπασινά, Κωνσταντίνου, ενώ για τους θεσσαλονικείς τα γκολ πέτυχαν οι Σεϊταρίδης (αυτογκόλ) και Σίμιτς.

Τριάρα στον Πανιώνιο

Τη σεζόν 2003-04 παίζουν με τον Πανιώνιο κεκλεισμένων των θυρών παίρνοντας μια σχετικά εύκολη νίκη με 3-0. Τα γκολ για τους πράσινους πετυχαίνουν ο Μάριτς με πέναλτι και ο Παπαδόπουλος σκοράρει δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα 6 στην Χαλκηδόνα, τα 5 στον ΟΦΗ και οδυνηρή ισοπαλία με ΑΕΚ

Η περίοδος 2004-05 που ακολουθεί έχει τρία ματς χωρίς κόσμο για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος το πληρώνει στο τελευταίο απ' αυτά με την ΑΕΚ, όπου χάνει το πρωτάθλημα με την ισοπαλία που φέρνει με την Ενωση. Η αρχή γίνεται κόντρα στον ΟΦΗ (νίκη 5-1) με γκολ των Κυργιάκου (2), Μάριτς, Κωνσταντίνου και Μπικόφσκι, ενώ για τους κρητικούς σκόραρε ο Καζαντζής. Ακολούθησε η νίκη με 6-3 επί της Χαλκηδόνας με τέρματα των Μινχ, Γκονζάλες, Γκέκα, Κωνσταντίνου (2), Παπαδόπουλου, ενώ για τους ηττημένους σκόραραν οι Σωτήρχος και Κατεμής (2). Για να ολοκληρωθεί με το ντέρμπι με την ΑΕΚ την προ-τελευταία αγωνιστική και το 0-0 που στέρησε τον τίτλο από το Τριφύλλι.

Πάλι τριάρα στον Πανιώνιο

Την σεζόν 2005-06 ο Παναθηναϊκός δίνει έναν αγώνα κεκλεισμένων των θυρών κόντρα στον Πανιώνιο, τον οποίο νικάει εύκολα με 3-0, έχοντας ως σκόρερ τους Μάντζιο, Γκονζάλες και Γκούμα.

Νικάει την Χάποελ

Την επόμενη περίοδο (2007-08), οι πράσινοι παίζουν χωρίς κόσμο για τους ομίλους του Κυπέλλου UEFA με την Χάποελ Τελ Αβίβ, της οποίας επικρατούν με 2-0. Τα γκολ πέτυχαν ο Χεν με αυτογκόλ και ο Ρομέρο.

Πρεμιέρα με το αριστερό

Τελευταίο παιχνίδι που έδωσε ο Παναθηναϊκός κεκλεισμένων των θυρών ήταν φέτος, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος απέναντι στην Ξάνθη, με το 1-1 (Πετρόπουλος-Ελινγκτον) να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.