Παρασκευή 15 Οκτωβρίου 2010

Οι πράσινοι "φονιάδες" του ΠΑΟΚ

Τρεις ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού, βλέπουν ΠΑΟΚ και... αφηνιάζουν τα τελευταία 3 χρόνια, όντες οι πιο συνηθισμένοι σκόρερ εναντίον του Δικεφάλου του Βορρά στα μεταξύ τους ντέρμπι. Πιο συγκεκριμένα, ο Γιώργος Καραγκούνης, ο Κώστας Κατσουράνης και ο Λουκάς Βύντρα έχουν σκοράρει τα περισσότερα τέρματα κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης την τελευταία τριετία, φορώντας τη φανέλα του Τριφυλλιού. Σε αυτή την κατηγορία βρισκόταν μέχρι πέρυσι και ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης, που... κάρφωνε την πρώην ομάδα του, όταν φορούσε τα πράσινα, αλλά πλέον ο Σάλπι επέστρεψε στον ΠΑΟΚ.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έχει σκοράρει τρία γκολ κατά του ΠΑΟΚ την τελευταία τριετία. Η αρχή έγινε τη σεζόν 2007-08, όπου με πέναλτι που κέρδισε ο Ρομέρο άνοιξε το σκορ στο ντέρμπι με τον Δικέφαλο, που έληξε 2-0 (το άλλο γκολ ο Σαλπιγγίδης).

Ο τυπάρας σκόραρε ξανά στις 10 Μαϊου του 2009 για τα play-off στο νικητήριο 0-1 στην Τούμπα, με ένα εκπληκτικό τέρμα στο 87ο λεπτό κρεμώντας τον Χαλκιά.

Το τρίτο του γκολ ήταν την ίδια περίοδο και πάλι για τα play-off στο νικηφόρο 4-1 του ΟΑΚΑ, με τον Κάρα να ανοίγει το δρόμο για τη νίκη των πρασίνων (Γκάμπριε, Σαλπιγγίδης και Πετρόπουλος τα υπόλοιπα τέρματα).

Ο Κώστας Κατσουράνης ήταν πρωταγωνιστής στην περυσινή νίκη του Παναθηναϊκού με 2-1 επί του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Ο πατρινός χαφ σκόραρε και τα δύο γκολ των πρασίνων.

Ο Λουκάς Βύντρα ήταν ο σκόρερ των δύο εκ των τριών τερμάτων του Τριφυλλιού στο εμφατικό 3-0 επί του Δικεφάλου τη σεζόν 2008-09 στο ΟΑΚΑ, με τον Βαγγέλη Μάντζιο να πετυχαίνει το άλλο τέρμα.

Τα ματς που έχει σκοράρει ο Καραγκούνης την τελευταία τριετία:

29/9/07 ΠΑΟ-ΠΑΟΚ 2-0 Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης (πρωτάθλημα)

10/5/09 ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 0-1 Καραγκούνης (play off)

24/5/09 ΠΑΟ-ΠΑΟΚ 4-1 Καραγκούνης, Γκάμπριελ, Σαλπιγγίδης, Πετρόπουλος (play off)