Παρασκευή 15 Οκτωβρίου 2010

«Έχει παράδοση με ΠΑΟ στις νίκες!»

Ο Σταύρος Τριτσώνης ορίστηκε διαιτητής στη συνάντηση του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας. Μεμπτό σημείο της καριέρας του το περσινό ματς των πλέι οφ Ολυμπιακός-ΑΕΚ, όπου ακύρωσε πεντακάθαρο γκολ του Κώστα Μανωλά με το οποίο οι φιλοξενούμενοι θα ισοφάριζαν σε 2-2.

Βέβαια, οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να γλιτώσουν και τερμάτισαν στην 5η θέση Ο Αθηναίος διαιτητής συμπτωματικά έχει καλή παράδοση στους αγώνες του «τριφυλλιού» τα τελευταία 4 χρόνια που διευθύνει παιγνίδια στη Σούπερ Λίγκα. Οι «πράσινοι» μετράνε μόνο νίκες στα 6 παιχνίδια που τον έχουν συναντήσει.

Τη σεζόν 2007-08 διαιτήτευσε τους αγώνες: Παναθηναϊκός-ΟΦΗ 3-1, Παναθηναϊκός-Βέροια 1-0. Την περίοδο 2008-09: Λεβαδειακός-Παναθηναϊκός 1-2 και Παναθηναϊκός-ΟΦΗ 3-1. Πέρυσι ορίστηκε στο Λεβαδειακός-Παναθηναϊκός 0-2 και Αστέρας Τρίπολης-Παναθηναϊκός 0-1. Φέτος είναι η έβδομη φορά και πρώτη για την τρέχουσα περίοδο. Με τον ΠΑΟΚ έχει 3 νίκες, όλες πέρσι (Εργοτέλης-ΠΑΟΚ 0-2, ΠΑΣ Γιάννινα-ΠΑΟΚ 0-1 και Ξάνθη-ΠΑΟΚ 0-3), και μία ήττα 2008-09, στο Παγκρήτιο από τον Εργοτέλη με 2-0.

Πειραιώτης παρατηρητής στο ντέρμπι!

Το θέμα όμως δεν είναι η προϊστορία του διαιτητή, αλλά του παρατηρητή διαιτησίας. Ο Πειραιώτης Γιάννης Τσαχειλίδης που διεγράφη από τον πίνακα διαιτητών ορίστηκε παρατηρητής. Τα φαλτσοσφυρίγματά του στο παιχνίδι Ατρόμητος-Ξάνθη (3-3) του κόστισαν τη διαγραφή του.

«Διαπράχθηκε έγκλημα κατά του ποδοσφαίρου και ένας διαιτητής με το σήμα διεθνούς, όπως είναι ο Γιάννης Τσαχειλίδης, τίναξε το ματς στον αέρα…», είχε δηλώσει τότε ο πρόεδρος του Ατρόμητου, Γιάννης Σπανός.

Η ΚΕΔ, λαμβάνοντας υπ' όψιν την έκθεση του παρατηρητή, ο οποίος τον βαθμολόγησε με 5 στην εφαρμογή κανονισμών, αποφάσισε να τον βγάλει από τον πίνακα διαιτητών πριν από τρία χρόνια. Δεν επέστρεψε ποτέ.

Ο «ανεπιθύμητος» Σπάθας στην Ξάνθη

Πολλά σχόλια προκάλεσε η απόφαση της ΚΕΔ να ορίσει τον Πειραιώτη Ηλία Σπάθα στον αγώνα της Ξάνθης με τον Ολυμπιακό. Παρατηρητής διαιτησίας ορίστηκε ο πρώην πρόεδρος της Κεντρικής Επιτροπής Διαιτησίας Γιώργος Μπίκας. Ο 30χρονος διαιτητής είναι «persona non grata» για την «ερυθρόλευκη» ΠΑΕ. Στις δύο τελευταίες αγωνιστικές και ειδικά την περίοδο που… βγήκε στην επιφάνεια το θέμα με τον διαιτητή που κέρδισε 300.000 από παιχνίδι του ΟΠΑΠ, ο Σπάθας δεν ορίστηκε σε κάποιο αγώνα. Παράλληλα η ΕΠΟ ζήτησε τα «πόθεν έσχες» των διαιτητών.

Πάντως, όπως και να ΄χει, ο Σπάθας δεν έχει καλή παράδοση με τον Ολυμπιακό. Σε τρεις αγώνες που διηύθυνε συνολικά δεν έχουν κερδίσει κανένα. Πέρυσι στο Εργοτέλης-Ολυμπιακός (1-1) ο Σπάθας τιμωρήθηκε επειδή δεν απέβαλε τους Ρομάνο και Μέλμπεργκ και δεν έδωσε πέναλτι που ζήτησαν οι «ερυθρόλευκοι» στον Τοροσίδη. Την περίοδο 2008-09 σφύριξε τους αγώνες Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 0-0 και Ολυμπιακός-Λάρισα 0-1, σε ένα παιχνίδι που ο Ολυμπιακός ήταν αδιάφορος.

Πάει πλατεία ο Κύρος
Εντύπωση προκάλεσε ο ορισμός του υπεύθυνου Ανάπτυξης Διαιτησίας, Κύρου Βασάρα ,στον αγώνα της Ν. Σμύρνης και όχι σε κάποιο από τα ντέρμπι… Τυχαίο; Δεν νομίζω.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΟΚ ΟΑΚΑ 19:30 NOVA
Διαιτητής: Τριτσώνης Σταύρος (Αθηνών)
Βοηθοί: ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ ΔΑΜΙΑΝΟΣ (ΠΙΕΡΙΑΣ) -ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ (ΑΧΑΙΑΣ)
4ος Διαιτητής: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΕΑΣ ΠΕΤΡΟΣ ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
Παρατηρητής: ΤΣΑΧΕΙΛΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΠΕΙΡΑΙΑ)