Παρασκευή 22 Οκτωβρίου 2010

«Πράσινη» πρεμιέρα με καρδιοχτύπια!

«Έσωσε» την παρτίδα ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα του Πρωταθλήματος, νικώντας 3-2 τον παθιασμένο Απόλλωνα Καλαμαριάς παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει 0-2 σετ από τους Πόντιους.

Κουρασμένος και πάλι εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός με προβλήματα στην υποδοχή. Την παρτίδα και το «δίποντο» το έφεραν οι αλλαγές του Καζάζη που πέρασε τους Κόβατς, Μηνούδη, Ψάρρα στο ματς. Από την άλλη οι Πόντιοι, έδειξαν ένα αξιόμαχο σύνολο ενώ δικαιωθήκαμε που στο αφιέρωμά μας, σας είχαμε υποσημείωση για τον νεαρό Πλάμεν Ντραγκίεφ, είναι μεγάλο ταλέντο όπως φάνηκε και στην πρεμιέρα!

Το αγωνιστικό μέρος

Επεισοδιακό το πρώτο σετ της αναμέτρησης αλλά και του πρωταθλήματος, αφού ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα, και την Καλαμαριά να ακολουθεί. Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, τα λόγια του Χρήστου Πάτρα «δεν έχουν δείξει τίποτα ακόμα οι άλλοι» πάθιασαν τους παίκτες του που άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά. Το 14-20 έγινε 17-20 χάρη στα σερβίς του Γκεοργκίεφ και από εκεί ήρθε η ισοφάρισε, που πάθιασε τους γηπεδούχους. Ο Χατζηηλιάδης έκανε το 24-23 και στην αμέσως επόμενη φάση το «τριφύλλι» έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Λάππα να «καρφώνει» άουτ. Το σετ έληξε 25-23 υπέρ των γηπεδούχων.

Με φόρα από το πρώτο σετ, η Καλαμαριά έχοντας ρυθμό στο παιχνίδι της πήρε το προβάδισμα μετά από το 11-10 και αύξησε τη διαφορά (17-12). Ο Παναθηναϊκός έδειχνε «υπνωτισμένος» και κουρασμένος μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Ψάρρας είχε περάσει στο παιχνίδι, ενώ ο Μηνούδης είχε πάρει τη θέση του κακού Καστάρ. Η υποδοχή των «πρασίνων» είχε προβλήματα απέναντι σε μια Καλαμαριά με παίκτες πορωμένους και με… κίνητρο. Το 25-19 και το 2-0 γέμισε ενθουσιασμό τους 200 φίλους των Ποντίων που βρέθηκαν στο γήπεδο να στηρίξουν τη νέα προσπάθεια της ομάδας τους.

Οι «πράσινοι» αντέδρασαν στο τρίτο σετ, μείωσαν τα λάθη τους στην υποδοχή ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι ο Καζάζης χρειάστηκε να ανακατέψει την τράπουλα ενώ να υπενθυμίζουμε ότι δεν είχε ούτε τον Ντονά στον πάγκο που έμεινε στην Αθήνα λόγω του προβλήματος στους προσαγωγούς. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να «κυνηγούν» το σκορ, και οι φιλοξενούμενοι «καθάρισαν» το σετ με 25-17.

Με τον Μιχάλη Κόβατς πρωταγωνιστεί του σετ, ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά στο ματς μετά το 7-7 και την έφτασε στο 17-12 για τους γηπεδούχους. Ο ρυθμός της Καλαμαριάς είχε πέσει, μάταια ο Πάτρας προσπαθούσε να αφυπνίσει τους παίκτες του, με την αναμέτρηση να οδηγείται στη ρώσικη ρουλέτα των πόντων, το τάι μπρέικ. Το σετ ολοκληρώθηκε 25-18 για τους «πράσινους».

Από τη στιγμή που ο ΠΑΟ «έστειλε» το ματς στο τάι μπρέικ δύσκολα θα το έχανε. Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι στο πέμπτο αυτό σετ, με την Καλαμαριά να είναι θολωμένη. Η εμπειρία του «τριφυλλιού» μέτρησε στο τέλος στ και το σετ τελείωσε 15-9.

Τα σετ: 25-23, 25-19, 17-25, 18-25, 9-15

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Πετρέας 3 (3/5 επ.), Καστάρ 4 (4/7 επ., 50% υπ. - 33% άριστες), Γιορντάνοφ 18 (16/42 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκενς, Πανταλέων 10 (8/13 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 24 (18/39 επ., 3 μπλοκ, 3 άσοι), Παπαδημητρίου -λ (59% υπ. - 47% άριστες)/ Μηνούδης 6 (4/8 επ. 2 μπλοκ, 73% υπ. - 59% άριστες), Κόβατς 9 (5/7 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ψάρρας 4 (2 άσοι, 2 μπλοκ)