Παρασκευή 22 Οκτωβρίου 2010

Viva (Es)Pana!

Η πορεία για το Final Four της Βαρκελώνης άρχισε από μια άλλη ισπανική πόλη! Ο Παναθηναϊκός έκανε... πλάκα μέσα στη Βαλένθια, κερδίζοντας με σβηστές μηχανές (72-56) την περυσινή κάτοχο του EuroCup.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν χρειάστηκε καν να φορτσάρουν, για να πάρουν ένα πολύτιμο «διπλό» σε μια δύσκολη έδρα. Έπαιξαν έξυπνα στην άμυνα και περιορίζοντας τα ατού της Βαλένθια έκαναν το καλύτερο ποδαρικό για τη νέα σεζόν της Ευρωλίγκας.

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε για πρώτη φορά στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά η αστοχία της Βαλένθια έδωσε την ευκαιρία στους «πράσινους» να μείνουν πίσω μόνο με 5-0. Έπειτα, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέκαμψαν και με 10-0 σερί στα επόμενα δύο λεπτά έφεραν το ματς στα μέτρα τους (5-10 στο 5'), με τα δυο συνεχόμενα τρίποντα των Περπέρογλου και Νίκολας να διαμορφώνουν την κατάσταση υπέρ του Παναθηναϊκού.

Η Βαλένθια εκμεταλλευόμενη λάθη των «πρασίνων» προηγείται με 15-14 στο 9’, αλλά έκτοτε έβλεπε μόνο την πλάτη του Παναθηναϊκού, ο οποίος βελτίωσε εντυπωσιακά την άμυνά του και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο βρήκε αρκετούς πόντους.

Ο Περπέρογλου βοήθησε αρκετά με τα μακρινά σουτ και τις διεισδύσεις του, αλλά σημαντική συνεισφορά από τον πάγκο έδωσε ο Ιαν Βουγιούκας, ο οποίος κέρδισε αρκετές μονομαχίες κάτω από τα καλάθια και περιόρισε αρκετά τον Λίτσουκ. Τρέχοντας σερί 13-1 μέχρι τα τέλη της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 42-27 στο τέλος του ημιχρόνου. Με τους Μπατίστ και Μάριτς να κυριαρχούν με τη σειρά τους στις δύο ρακέτες.

Η Βαλένθια χάρη στην πιεστική άμυνα του Παναθηναϊκού οδηγήθηκε σε δέκα λάθη στο πρώτο ημίχρονο, με συνέπεια να βγει εκτός ρυθμού και να μην μπορεί να παρουσιάσει καλές επιθετικά συνεργασίες.

Οι «πράσινοι» κατάφερα να ανεβάσουν τη διαφορά στο +16 (33-49, 23’), αλλά το επιθετικό μπλοκάρισμα που ακολούθησε έδωσε την ευκαιρία στη Βαλένθια να μειώσει στο -6 (45-51, 29’). Ο Παναθηναϊκός είχε πρόβλημα να τροφοδοτήσει καλά τους ψηλούς, με τον Καλάθη να τρυπάει αρκετές φορές την άμυνα των Ισπανών, αλλά να μην ολοκληρώνει καλά τις φάσεις. Ο Κλαβέρ βρήκε πεδίο δράσης και έφθασε τους 15 πόντους στο 27’, την ώρα που ο Κουκ κατάφερνε να αποσυντονίσει την άμυνα των «πρασίνων».

Με καλάθι του Μπατίστ στο 31’ κατάφερε ο Παναθηναϊκός να σκοράρει για πρώτη φορά εντός παιδιάς ύστερα από οκτώ λεπτά αγώνα και να ανεβάσει σε εκείνο το σημείο τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (47-57). Η συνεργασία Διαμαντίδη-Τσαρτσαρή ήταν άψογη και η τάξη αποκαταστάθηκε γρήγορα, με το προβάδισμα να ανεβαίνει γρήγορα στο +14 (47-61, 33’).

Ο Μαρτίνεθ επανέφερε προσωρινά μια… ανησυχία μειώνοντας σε 53-61 στο 33’, αλλά ο Σάτο με δύο τρίποντα κατάφερε να φθάσει τη διαφορά στο +14 (53-67, 36’) και να δώσει ουσιαστικά πρόωρο τέλος στον αγώνα. Η Βαλένθια δεν κατάφερε να απειλήσει εκ νέου και έτσι ο Παναθηναϊκός έφθασε στη μεγάλη νίκη χωρίς καν να ιδρώσει…

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 27-42, 47-55, 56-72

Βαλένθια (Χουσέιν): Κουκ 9(1), Κλαβέρ 15 (3/5 τριπ.), Σιμεόν 2, Λίστσουκ 4, Μαρτίνεθ 16 (3/6 τριπ.), Πιετρούς 1, Σαβάνοβιτς 4, Φερνάντεζ 2, Γιαβτόκας 3.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 3, Μάριτς 5 (9 ριμπ.), Περπέρογλου 10(2), Μπατίστ 13, Φώτσης 3, Σάτο 8 (2/5 τριπ., 6 ριμπ.), Νίκολας 8 (2/8 τριπ.), Τσαρτσαρής 8, Διαμαντίδης 8 (1/3 τριπ., 7 ασίστ, 4 κλεψ., 4 ριμπ.), Βουγιούκας 4, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου.