Τρίτη 2 Νοεμβρίου 2010

Δεν (Χ)άρηκε κανείς

Κάνοντας ένα εξαιρετικό στο αμυντικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να «ζεσταθεί» στο παγωμένο Καζάν και έμεινε στο 0-0 με την τοπική Ρούμπιν και στην ουσία αποχαιρέτησαν αμφότεροι την διοργάνωση. Με την συγκεκριμένη ισοπαλία οι «πράσινοι» έφτασαν μόλις τους δυο βαθμούς με τους Ρώσους να έχουν ένα παραπάνω και οι δυο τους να μονομαχούν για το εισιτήριο που οδηγεί στο Europa League.

Γνωρίζοντας τις δυσκολίες του παιχνιδιού και την αναγκαιότητα των πράσινων ώστε να πάρουν τους βαθμούς της νίκης ο Νίκος Νιόπλιας παρέταξε τους Πρωταθλητές Ελλάδος με τρεις αμυντικούς στο κέντρο (Καντέ, Κατσουράνη, Μπουμσόνγκ) ώστε να κλείσει τους διαδρόμους των αντιπάλων προς την περιοχή του Αλέξανδρου Τζόρβα.

Με την έναρξη του παιχνιδιού το «τριφύλλι» κατάφερε να πάρει ελαφρώς την υπεροχή και μάλιστα είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό όταν κέρδισε έμμεσο φάουλ στα πλάγια της μικρής περιοχή της Ρούμπιν όμως το δυνατό σουτ του Σισέ βρήκε στο τοίχος και στην συνέχεια ο Κατσουράνης υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ.

Ε συνεχεία οι «πράσινοι» οπισθοχώρησαν δίνοντας χώρους στους γηπεδούχους οι οποίοι όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Τζόρβα, πλην δύο τριών περιπτώσεων που ωστόσο κατάφεραν είτε ο Έλληνας γκολκίπερ είτε οι αμυντικοί να διώξουν και το 0-0 να μείνει μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Αξιοσημείωτο είναι και το γεγονός πως ο διαιτητής του παιχνιδιού έδειξε θέληση να μην κιτρινίσει κάποιον παίκτη από τις δύο ομάδες.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και κατά πολύ αφού οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ιδιαίτερες φάσεις ώστε να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα και το τρίποντο. Τα άσχημα για τον Νίκο Νιόπλια στο δεύτερο μέρος άρχισαν όταν ο κορυφαίος μέχρι αυτή την στιγμή στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Καζάν, Ζαν Αλέν Μπουμσόνγκ, ζήτησε αναγκαστικά αλλαγή.

Στην θέση του ο Κοζανίτης προπονητής πέρασε τον Μαρίνο ωστόσο δεν άλλαξε σύστημα τοποθετώντας στην ουσία στην θέση του Γάλλου τον Βύντρα και τον Μαρίνο να καλύπτει το δεξί άκρο της άμυνας. Οι Ρώσοι στην συνέχεια αναζήτησαν τον γκολ αλλά βρήκαν μπροστά τους ένας πολύ καλό Τζόρβα ο οποίος έσωσε το τριφύλλι από την τρίτη του ήττα στην διοργάνωση.

Ο Έλληνας προπονητής πέρασε στην συνέχεια τους Γκοβού και Χριστοδουλόπουλο στον αγωνιστικό χώρο ώστε να κάνει την ομάδα πιο επιθετική και με συνεργασία των δύο παικτών οι «πράσινοι» έφτασαν μία ανάσα από το 0-1 και το πολυπόθητο τρίποντο όταν ο Χριστοδουλόπουλος δέκα λεπτά πριν το τέλος έβγαλε την σέντρα και ο Γάλλος έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρι.

Τελικά το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μην αισιοδοξούν για πρόκριση στην φάση των «16» και θα ασχοληθούν κυρίως με την κατάληξη της τρίτης θέσης που οδηγεί στους «32» του Europa League.

Παναθηναϊκός (Νίκος Νιόπλιας): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Μπουμσόνγκ (58' λ.τ. Μαρίνος), Καντέ, Κατσουράνης, Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης (80' Χριστοδουλόπουλος), Σιμάο, Λουίς Γκαρσία (68' Γκοβού), Σισέ.