Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2010

Μπλόκο στην Τρίπολη

Για ακόμα μία φορά εμφανίστηκε πολύ κακός ο Παναθηναϊκός μένοντας στο 0-0 στην Τρίπολη κόντρα στον τοπικό Αστέρα και αφήνοντας δύο πολύτιμους βαθμούς στην μάχη του Πρωταθλήματος.
Κατηφορίζοντας το «τριφύλλι» στην Τρίπολη γνώριζε πως η νίκη ήταν μονόδρομος ειδικά μετά και την νίκη του Ολυμπιακού επί του Ατρομήτου αν ήθελε να παραμείνει στην κορυφή. παρόλα αυτά οι παίκτες του Ζεσουάλδο Φερέιρα στα πρώτα λεπτά έδειχνα ιδιαίτερα «ψυχροί» με τον Αστέρα να έχει επιβάλει τον ρυθμό του και να είναι εκείνος που κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα φτάνοντας με αξιώσεις μπροστά πό την εστία του Αλέξανδρου Τζόρβα.

Ωστόσο οι «πράσινοι» ήταν εκείνοι που κατάφεραν να φτάσουν πρώτοι κοντά στο γκολ όταν με την συμπλήρωση τριών λεπτών ο Μαρίνος μπήκε επικίνδυνα μέσα στην περιοχή από τα δεξιά γύρισε την μπάλα παράλληλα με το εστία του Ντεγκρά όμως ο επερχόμενος Χριστοδουλόπουλος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του πολύ νωρίς στο ματς.

η απάντηση των Αρκάδων ήταν άμεση με τον Μπαστία επτά λεπτά αργότερα να φτάνει κοντά στο γκολ όταν ο Αργεντινός έπιασε το σουτ έπειτα από πάσα του Κρις με τον Τζόρβα να σώζει με υπερένταση και ενώ η μπάλα βρήκε στα πόδια αμυντικών και άλλαξε πορεία. Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή του παιχνιδιού με την μεσαία γραμμή των Πρωταθλητών να ήταν για ακόμα φορά πολύ κακό και κυρίως ο Ζιλμπέρτο Σίλβα.

Όμως με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός ο οποίος άγγιξε την επίτευξη ενός τέρματος όταν ο Σισέ βγήκε απέναντι από τον Ντεγκρά πέρασε την μπάλα πάνω από τον γκολκίπερ του Αστέρα και σε κενό τέρμα δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ αφού ο Πουλίδο εμφανίστηκε ως από μηχανής θεός και έσωσε πάνω στην γραμμή.

τα υπόλοιπα λεπτά μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου άνηκαν και εκείνα στον Αστέρα όπου με κύριο εκφραστή τον Ροτζέριο κατάφερε να απειλήσει την εστία του Τζόρβα δίχως ωστόσο να καταφέρει κάτι περισσότερο και το 0-0 να μείνει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Ζεσουάλδο Φερέιρα θέλησε να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική περνώντας τον Κώστα Κατσουράνη στην θέση του Σιμάο. Ο Έλληνας μέσος κατάφερε να δώσει τον αέρα που ήθελε το «τριφύλλι» αφού έγινε περισσότερο επιθετικό χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει την μεγάλη φάση.

Στο 54ο λεπτό ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαρία να απειλήσει την εστία του Ντεγκρά αφού κέρδισε φάουλ σε πολύ καλή θέση ωστόσο η εκτέλεση ήταν πολύ άσχημη και η μπάλα έφυγε ψηλά από τα δοκάρια. Η μεγάλη φάση όμως του δευτέρου μέρους θα γίνει ένα λεπτό αργότερα όταν ο Χριστοδουλόπουλος θα βγάλει σε εκπληκτική θέση μόνο του τον Σισέ όμως ο γάλλος θα ανοίξει το κοντρόλ με αποτέλεσμα ο Ντεγκρά να βγει και να μπλοκάρει.

Κάπου εκεί οι «πράσινοι» σταμάτησαν να είναι απειλητικοί με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση ώστε να πρόυν το τρίποντο. Ο Πορτογάλος τεχνικός του «τριφυλλιού» σε κείνο το σημείο πέρασε τον Σεμπαστιά Λέτο σον αγωνιστικό χώρο με τον Αργεντινό να δίνει ώθηση στις επιθέσεις των φιλοξενούμενων όμως χωρίς… αποτέλεσμα.

Έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταία σφύριγμα του Τάσου Κάκου αφού οι «πράσινοι» κατέβασαν ταχύτητα και με οι γηπεδούχοι θέλησαν να κλειστούν ώστε να κρατήσουν το θετικό αποτέλεσμα. Επομένως ο Παναθηναϊκός μετά την απώλεια την Τρίπολη υποχώρησαν στην δεύτερη θέση, δύο βαθμούς πίσω από τον ολυμπιακό ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αστέρας έκλεισε τον πρώτο γύρο δίχως εντός έδρας νίκη.

Παναθηναϊκος (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Καντέ, Μπουμσόνγκ, Σιμάο (46' Κατσουράνης), Ζιλμπέρτο, Μαρίνος, Χριστοδουλόπουλος (58' Λέτο), Νίνης (75' Καραγκούνης), Σισέ.