Σάββατο 15 Ιανουαρίου 2011

Ξέσπασε στο τρίτο δεκάλεπτο!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Πανελληνίου με 80-73 στη Λαμία, όμως έδειξε φανερά επηρεασμένος από την ήττα της περασμένης Τετάρτης από τον Ολυμπιακό. Οι «πράσινοι» μπήκαν μουδιασμένοι στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 12 πόντους. Όμως στο δεύτερο μισό του αγώνα κατάφεραν να «ξυπνήσουν» και τελικά έφθασαν στην νίκη με 80-73 επί των «Ολυμπιονικών». Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος είχε να αντιμετωπίσει το πρόβλημα των πολλών απουσιών, καθώς για μία ακόμα φορά οι Όστοϊτς, Καλαϊτζής και Παπαμακάριος ήταν εκτός αποστολής, όμως παρ’ όλα αυτά η ομάδα του στάθηκε στο ύψος της και «κοίταξε στα μάτια» τον αντίπαλο.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 7 πόντους (21-14), ενώ η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου. Ο Πανελλήνιος μάλιστα, με τον Ξανθόπουλο να «πυροβολεί» συνεχώς, βρέθηκε στο 14’ να έχει αυξήσει την διαφορά στους 12 πόντους (29-17) και να δείχνει ότι έχει πάρει το πάνω χέρι στον αγώνα. Οι «πράσινοι» στη συνέχεια με ένα δικό τους σερί 8-0 μείωσαν σε 29-25 (16’). Το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου όμως δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να επαναφέρει την διαφορά και πάλι στους 10 (40-30) ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, ενώ οι δύο ομάδες τελικά πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 42-36.

Οι «συζητήσεις» που είχαν τιμ και παίκτες στ’ αποδυτήρια στη διάρκεια της ανάπαυλας είχαν ευεργετικές συνέπειες στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» μπήκαν… φουριόζοι στο παρκέ και το 42-36 του 20’ με ένα επιμέρους σκορ 6-12 έγινε 48-48 στο 26’… Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια ξέφυγε με 57-70 (34’) κι ενώ ο Πανελλήνιος προσπάθησε να αντιδράσει και μείωσε την διαφορά δεν κατάφερε να κάνει και την μεγάλη έκπληξη του πρωταθλήματος παίρνοντας τη νίκη από τους «πράσινους»…

Καϊμακόγλου, Μπατίστ και Διαμαντίδης ήταν οι κορυφαίοι παίκτες του Παναθηναϊκού, ενώ ο Πανελλήνιος πάλεψε όσο περισσότερο μπορούσε και η αλήθεια είναι ότι οι παίκτες του έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και προσπάθησαν για το καλύτερο.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-36, 54-61, 73-80

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 17 (10ασ., 3κλ.), Κράμπενχοφτ 12, Σμιθ 18 (11ρ.), Σκλάβος, Ούντριχ 20, Φράνσις 6, Κολώκας, Κομποδιέτας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 9, Μπατίστ 14, Φώτσης 9 (5ρ., 3κλ.), Σάτο 9, Νίκολας 6, Διαμαντίδης 10 (4ασ.), Βουγιούκας 4, Καλάθης 6, Καϊμακόγλου 13.